Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ние тръгваме, макар и бавно, към нормалната европейска демокрация

Любомир Аламанов: Положителните неща не звучат гръмко

Отговорността на медиите е огромна, защото те пряко влияят на нагласите на масовата публика

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

Темата за "всички гледни точки“ и доколко е полезен или вреден този комуникационен инструмент, коментира в "Мрежата" Любомир Аламанов, анализатор и експерт по кризисни ситуации. 

"Медиите са поставени пред тежка дилема. От една страна, могат да ги обвинят, че са "едностранни и не предоставят всички гледни точки“, но от друга, "плоскоземците“ с нищо не допринасят за имиджа на медиите, даже напротив. И да, отговорността на медиите е огромна, защото те пряко влияят на нагласите на масовата публика.“

Как изглежда нашата публичност в момента?

"Изглежда леко истерична, с много вдигнати пушилки и старателен опит на доста най-различни, уж несвързани помежду си, субекти да внушат, че се случва нещо страшно, което на практика може би не е така. /…/ Правителството си върши прекрасно работа, но целенасочено се вдигат пушилки по съвсем някакви малки дребни темички, които на следващия ден са забравени, за да може обществото в тази пушилка да не види, че ние тръгваме, макар и бавно, към нормалната европейска демокрация и се опитваме да скъсаме не само с корупцията, а и с целия модел на руско-съветското, псевдопатриотичното, с путиниския феодален модел на подчинение и зависимости. /…/ Има хора които изпадат в истерия, защото тогава правилата ще трябва да се спазват и цялата зависимост ще отпадне.“

Положителните неща не звучат гръмко

"Отстрани е винаги много лесно да се критикува и да се дават съвети. Както винаги, съветът ми би бил – максимално и максимално откровено – непрекъснато да се комуникира за всичко това, което те са постигнали и са направили, защото хората в пушилката имат навика да забравят положителните неща. Положителните неща не звучат гръмко и трябва да бъдат повтаряни и повтаряни. Само си представете, ако предишното редовно правителство, с премиер г-н Борисов, беше постигнало намаляване цената на газа – и то в криза, и в обстановка на война до нашите граници /…/. Щеше да има пресконференции на всеки 15 минути, предавани по всичките телевизии. Борисов щеше да удря по масата и да разправя как е спасителят на Вселената, капитан Фантастик и т.н. В момента нищо такова не виждаме, а трябва да се комуникира, за да знаят хората, че кризата се преодолява и то много по-бързо, отколкото е било очаквано.“

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08