Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Нинко Кирилов: Актуалният въпрос на днешния ден е кои сме ние

Провокации и сексуални алюзии

Нинко Кирилов
Снимка: Ваня Минева

В поредното издание на рубриката "Истории в ефира“ гостува поетът, писателят и музикантът Нинко Кирилов. 

Той е идеолог и създател на платформата за неиздавани автори "Писатели без книги“, която съществува от 2012 г. и в която често се организират четения на познати и непознати автори, непубликували още свои книги. Носител е на няколко престижни награди като есеист и писател – на негово име е първата награда със студентска стипендия за есе на името на Стефан Продев (2005), печели наградата на читателите в конкурса за кратък разказ на Богдан Русев и Радослав Парушев (2012) и конкурса на сп. „Ко-миксер“ за сценарий за комикс (2015). През 2019 г. печели конкурса за дебютна жанрова литература на издателствата АРС и Scribens, резултат от който е първата му стихосбирка "По-сурово“. 

Литературната критика го определя като писател със собствен и новаторски стил. Издал е два сборника с кратки разкази "Двойници на животни“ (2013) и "Човек сред хората“ (2017/, книгата "Три пиеси“ (2019), представена за първи път във Видин и стихосбирките "По-сурово“ (2019) и "Падане завинаги“ (2021).

Ето какво споделя в "Нашият ден" поетът: "Не мисля, че всеки от нас се чувства комфортно заради политическата и социалната ситуация, в която сме. Нетипично за мен – подхождам оптимистично, не ние трябва да се предадем.

Актуалният въпрос на днешния ден е кои сме ние? Ние сме маргиналните, за жалост или не. Дори в "Под игото“ те са тези, които задвижват процеса  на промяна. Разбира се, става дума за различен процес на промяна", допълва той.

Войната и поезията

"Един страхотен проект на Георги Гаврилов, който успя да събере творби на 101 автори, от които почти 80 са български поети в книгата "Поезия срещу войната“. Някои от стихотворенията са писани специално за книгата, някои – преди това. Имам едно мое стихотворение и го писах специално“, споделя Нинко Кирилов. С участието си в "Поезия срещу войната" авторите искат ясно да изразят своето желание за помощ и съпричастност, да покажат ужаса на войната", казват издателите. Книгата съдържа и произведения на класически и на съвременни украински писатели като Тарас Шевченко, Юрий Андрухович, Сергий Жадан, Любов Якимчук и др. 

Новите дупки, в които неизбежно ще пропаднем

"И други дупки" е стихосбирка, която дава пълна свобода на думите. Това е искрена провокация. Заглавието на книгата е подарък от Антония Апостолова, писател и литературен критик. Решихме да съберем една малка колекция и идеята бе да бъде бутикова книга. Така беше замислена и от издателя ми Георги Георгиев", споделя поетът.  

Добрият поет 

"Истински добрият поет може да пише без болка. Не е задължително да провокираме болка. Бих се радвал да има повече четящи хора, сред чиито редици съм аз. Но това е по-скоро важното. Да четем, ще се намерят хора, които да пишат", твърди Нинко Кирилов. 

Целия разговор с Нинко Кирилов можете да чуете в звукови файл.

Снимки – Ваня Минева и личен архив

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40