Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Похожденията на безпътника" от Стравински в запис от Метрополитън опера

7
Снимка: Ken Howard / Met Opera

Тази събота (18 юни от 20 часа) в оперната вечер на програма "Христо Ботев" със съдействието на Европейския съюз за радио и телевизия ви предлагаме неокласицистичната опера "Похожденията на безпътника" от Игор Стравински. Постановката се е състояла преди една седмица на 11 юни в Метрополитън опера в Ню Йорк под палката на Сусанна Мелки, а в главните роли ще чуете: Том Рейкуел – Бен Блис (тенор), Ан Трулав – Голда Шултц (сопран), Ник Шадоу – Крисчън Ван Хорн (бас-баритон) и Баба Туркинята – Рейан Брайс-Дейвис (мецосопран).


Стравински създава операта "Похожденията на безпътника" по либрето на  Уистън Хю Одън и Честър Калман. То от своя страна било вдъхновено от поредица картини със същото заглавие от английския художник от XVIII век Уйлям Хогарт, които илюстрират упадъка в характера на млад мъж, който постепенно се превръща в женкар и нехранимайко. Стравински вижда картините през 1947 година по време на изложба в Чикаго. Премиерата на операта е през 1951 във Венеция, като в главната роля на безпътника Том Рейкуел се преобразява Робърт Раунсвил, а неговата изоставена любима е представена от Елизабет Шварцкопф. Следват постановки и в Париж, Ню Йорк и Единбург.


Операта представлява кулминация на неокласицистичния период в творчеството на Стравински, по време на който той черпи вдъхновение от композиторите от XVIII век. Особено силно се чувства влиянието на Моцарт, като в произведението присъстват класически по форма арии и ансамбли, разделени от речитативи – много от тях с акомпанимент на клавесин. Подобно на "Дон Жуан" в "Похожденията на безпътника" са балансирани драма и комедия, а всички препратки към стиловете на по-ранни композитори Стравински пречупва през своя характерен хармонически и ритмически език. Интересно е да се спомене, че имената на героите представляват игри на думи – така само по фамилиите им публиката веднага може да разбере какви са основните качества на персонажа. Например Том Рейкуел означава Том Женкаря, Ан Трулав всъщност е Ан Истинската Любов, Ник Шадоу – в превод "Сянката" – е превъплъщение на Дявола, който изкушава главния герой и го повлича по пътя на нехранимайството.


Освен неокласицистичното оперно бижу от Стравински в предаването "На опера в събота" ще прозвучи и запис на концерт на Лондонския симфоничен оркестър с диригент Саймън Ратъл от фестивала Би Би Си Промс. Така в Лондон през 2021 г. са отбелязали 50-ата годишнина от смъртта на композитора, като в програмата са включени Симфонии за духови инструменти, Симфония в До мажор и Симфония в три части.

Снимки: Ken Howard / Met Opera
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Arbanassi Summer Music събира почитатели на камерната музика

Предстои 14-ото издание на Arbanassi Summer Music от 7 до 12 юли в архитектурния резерват Арбанаси. Организират го контрабасистката Юлита Фъсева и нейният съпруг обоистът Димитри Местдаг. Двамата живеят и работят в Белгия, но оценяват магията на Арбанаси и възможността да правят бутиков фестивал, заобиколени от приятели и съмишленици. "Специалното в..

публикувано на 05.07.24 в 17:05
Константин Илиевски и Симфоничния оркестър на БНР

Последен концерт от сезона на радиосимфониците

Интересен, динамичен, разнообразен бе сезон 2023/2024 на Симфоничния оркестър на БНР. Новият главен диригент на състава Константин Илиевски предложи цялостна концертна програма, в която бе дадено преимущество на някои от най-обещаващите млади български музиканти, оркестър и публика се срещнаха с нови солисти и диригенти, почетени бяха годишнини на..

публикувано на 05.07.24 в 13:10

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35