Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Витанов: “Зелената сделка“ – необходима, но не за сметка на най-уязвимите

Снимка: naukamon.eu

Неотдавна евродепутатите отхвърлиха законопроект за търговията с емисии, който е толкова важен за “Зелената сделка“, на която ЕС възлага толкова много. В утрешния 22 юни в Европейския парламент в Брюксел се очаква да бъде гласуван отново пакет от законопроекти.

“Очакванията ми към утрешното гласуване са по-скоро да има някакво разбирателство, което обаче не ме прави оптимист. Искам да видя текстовете, около които ще се обединят“, казва в “Нашият ден“ евродепутатът Петър Витанов, ръководител на делегацията на българските социалисти в ЕП, и допълва:

“Търговията с емисии е съществена част от зелената трансформация, наред с нея върви социално-климатичният фонд, който е социалният буфер, който дава някакъв социален отговор, на най-засегнатите от зелената трансформация. За мен той е изключително важен закон“, посочва още той.

“Макар че нямаме точна дефиниция за енергийна бедност, в тази категория могат да влязат близо 50% от българите. Социалната компенсации за онези, които ще бъдат допълнително ощетени от зелената трансформация е изключително важна. За мен е от огромна важност приемането на социално-климатичния фонд, който единственият такъв по рода си, който би трябвало да компенсира ощетените от зеления преход“, казва Витанов.

Енергийна независимост

“Сегашната кризисна ситуация, породена от войната в Украйна, последвалата ситуация, катализира разбирането, че е необходимо Европа да стане енергийно независима. Тук по-скоро бяха допълнително подкрепени гласовете за постигане на тази енергийна независимост, а начинът, по който това нещо ще се случи, на практика е “Зелената сделка“ и тя има все повече поддръжници сред моите колеги. Нямам съмнения в необходимостта ѝ, само че считам, че трябва да бъде направено по начин, по който вметката да не бъде на гърба на тези, които са най-уязвими и на тези, които са най-бедните, те всъщност цапат най-малко. Моето разбиране е, че онзи, който цапа, трябва да плаща“, заяви Витанов.

Зелени, но бедни – има ли такава възможност?

“В по-бедните страни от ЕС “Зелената сделка“ предизвиква по-скоро недоверие, защото, когато си беден, когато буквално се бориш за съществуването си и достойния си живот, всяка рязка промяна предизвиква у теб страх, че положението ти допълнително може да се влоши. Смятам, че част от тези страхове са основателни, защото за мнозина българи “Зелената сделка“ е нещо непонятно, неясно, нещо, което си мислят, че ще им бръкне допълнително в джоба.

Основната цел на “Зелената сделка“ е една – постигането на въглеродно неутрален континент. Постигане на такъв природен баланс, че децата ни да имат възможност да се ползват от ресурсите, които тази планета има. Да променим начина си на производство и потребление, така че да живеем на чисто място“, посочва той.

Готова ли е България?

Според Витанов “ние не сме готови за “Зелената сделка“:

“За съжаление е изпуснато много време. Въпросът не е дали “Зелена сделка“ ще се случи, въпросът е – кога и по какъв начин? Има достатъчно широк консенсус, така че ние и да казваме, че не ни харесва, по никакъв начин няма да подобрим положението си.

По-добре да се опитваме да променяме самите параметри на тази сделка, така че да са приемливи за България. Не сме направили нищо за нашата енергийна диверсификация толкова много години наред. Дванадесет-тринадесет години има само един газов доставчик. Сега, след тази кризисна ситуация, търпим негативите от това. България е най-енергоемката икономика.“

Решенията са комплексни

“Енергийна ефективност, изграждане на прилежаща инфраструктура, възобновяеми енергийни източници, атомната енергия и всичко това комплексно ще даде енергийният преход“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26