Емоциите около матурите стихнаха неотдавна. Страстите се разгоряха около текст за преразказ, който писатели и хора на изкуства определиха като “бездарен“.
Министерството на образованието и науката не подбира авторите, а текстовете за националното външно оценяване по български език и литература в 7-и клас. Това съобщиха от просветното ведомство пред БНР по повод бурната обществена реакция, последвала избора на разказа "Талисманът" от Красимир Бачков.
От Министерството коментираха, че текстът на НВО е инструмент за проверка на умения за преразказ с дидактическа задача за 13-14-годишни ученици. Те посочват няколко критерия, на които трябва да отговарят използваните текстове.
Високата художествена стойност не е между тях. Необходимо е разказът да има обем до 650 думи, класическа композиция, ясна сюжетна линия, две-три неособено сложни описания, които може да са на хора или природни обекти, кратък диалог и отсъствие на редки и архаични думи или термини, които могат да затруднят възприемането.
“Критериите за текст за свързани и с критериите за оценяване. Лично аз не смятам, че със запознаване с един текст, чуване един път, е възможно децата да минат по текста и след това да направят преразказ“, казва в “Нашият ден“ г-жа Неда Кристанова, директор на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование и допълва:
“Според мен това е един по-дълъг процес, който би трябвало да започва от семейството. Всяка година децата имат определен брой произведения, на различни автори, в различни жанрове, което може да изгради техния вкус. Имат и заглавия, които да четат лятото, тъй че лично не смятам, че един текст в рамките на това време може да промени или възпита литературен вкус.
Това е изпит за деца на 13 и 14 години, на него се явяват всички деца и трябва всички тези критерии да са спазени за текста, за да може всяко едно дете да се чувства добре и да може да покаже максимумът от това, което знае.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg