Правителство, парламент и президент – възможната работеща конфигурация. 99-ият кабинет падна с вот на недоверие. Това хвърля страната в политически хаос на фона на войната в Украйна и повишаващата се инфлация. Какво се случи през седмицата и какво казва Конституцията на България – от тук нататък накъде?
Последните събития коментира в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Свети Климент Охридски“, консултант на предаването.
Юридическите последици – какво предвижда Конституцията
"След вота на недоверие – първи успешен в най-новата ни история – се открива възможността да се приложи чл. 99 от Конституцията. Т.е. президентът за започне т.нар. "конституционна рулетка". Тя се изразява в даване на началото на мандата за образуване на правителство. Технологията преминава, първо, през консултации с парламентарно представените групи, проведени в присъствието на президента. Президентът е водещата фигура в този процес."
Има ли срокове за провеждане на консултациите измежду парламентарните групи преди връчването на проучвателните мандати?
"Такива срокове Конституцията не предвижда и това не следва да се приема като пропуск. Бих го отдал по-скоро на мъдростта на конституционния законодател, тъй като следва президентът да бъде свободен да може чрез консултациите да набере това необходимо бъдещо доверие, което да бъде инвестирано в правителството, че да гарантира на негова устойчивост."
В какви срокове можем да очакваме провеждането на евентуални парламентарни избори?
"За да се стигне до парламентарни избори, освен провеждането на консултации, за които няма срок за продължителност и формат, след това получилият отново за втори път кандидат за министър-председател от втората по големина парламентарна група разполага с едноседмичен срок да предложи проект на правителство. И за трети път без уреден от Конституцията срок президентът трябва да връчи на произволно избрана парламентарно представена група."
Д-р Колев подчерта, че е важна волята на Народното събрание да избере новото правителство. Конституцията дава възможност за още три пъти да се опитат една по една три парламентарни групи в рамките на този парламент да съставят правителство.
Ще има ли все пак правителство, докато е налице сегашната политическа криза? Кога и как ще се прекратят правомощията на сегашното правителство? Формален акт ли е подаването на оставка и какви са очакваните правни последици? Каква е ролята на президента при формирането на правителство и възможно ли е съставяне на правителство в рамките на сегашния парламент. Възможно ли е президентът да забави както опитите за формиране на редовно правителство, така и назначаването на служебно?
По тези и други въпроси – чуйте д-р Орлин Колев от звуковия файл.
Снимки – БГНЕС и БНР
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg