Правителство, парламент и президент – възможната работеща конфигурация. 99-ият кабинет падна с вот на недоверие. Това хвърля страната в политически хаос на фона на войната в Украйна и повишаващата се инфлация. Какво се случи през седмицата и какво казва Конституцията на България – от тук нататък накъде?
Последните събития коментира в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Свети Климент Охридски“, консултант на предаването.
Юридическите последици – какво предвижда Конституцията
"След вота на недоверие – първи успешен в най-новата ни история – се открива възможността да се приложи чл. 99 от Конституцията. Т.е. президентът за започне т.нар. "конституционна рулетка". Тя се изразява в даване на началото на мандата за образуване на правителство. Технологията преминава, първо, през консултации с парламентарно представените групи, проведени в присъствието на президента. Президентът е водещата фигура в този процес."
Има ли срокове за провеждане на консултациите измежду парламентарните групи преди връчването на проучвателните мандати?
"Такива срокове Конституцията не предвижда и това не следва да се приема като пропуск. Бих го отдал по-скоро на мъдростта на конституционния законодател, тъй като следва президентът да бъде свободен да може чрез консултациите да набере това необходимо бъдещо доверие, което да бъде инвестирано в правителството, че да гарантира на негова устойчивост."
В какви срокове можем да очакваме провеждането на евентуални парламентарни избори?
"За да се стигне до парламентарни избори, освен провеждането на консултации, за които няма срок за продължителност и формат, след това получилият отново за втори път кандидат за министър-председател от втората по големина парламентарна група разполага с едноседмичен срок да предложи проект на правителство. И за трети път без уреден от Конституцията срок президентът трябва да връчи на произволно избрана парламентарно представена група."
Д-р Колев подчерта, че е важна волята на Народното събрание да избере новото правителство. Конституцията дава възможност за още три пъти да се опитат една по една три парламентарни групи в рамките на този парламент да съставят правителство.
Ще има ли все пак правителство, докато е налице сегашната политическа криза? Кога и как ще се прекратят правомощията на сегашното правителство? Формален акт ли е подаването на оставка и какви са очакваните правни последици? Каква е ролята на президента при формирането на правителство и възможно ли е съставяне на правителство в рамките на сегашния парламент. Възможно ли е президентът да забави както опитите за формиране на редовно правителство, така и назначаването на служебно?
По тези и други въпроси – чуйте д-р Орлин Колев от звуковия файл.
Снимки – БГНЕС и БНР
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg