Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободното падане на Марион Дърова

Снимка: Лина Кривошиева

Шестима артисти потеглят на път към необятната земя на мисълта. Лутат се между бинарността ѝ само за да я приемат. Търсят себе си, за да се познаят. Осъзнават сексуалността си и заявяват идентичността си. Намират се на голяма сцена, което откъдето ѝ да го погледнеш е истински лукс, а през цялото време падат свободно от нея. Някои от тях са танцьори, други – актьори, но всички се движат заедно и се наслаждават на танца си. Докато демонстрират колко наслада точно можем да понесем, те припомнят на зрителя, че тялото също има мисъл и памет. Най-важното действие, което всеки от нас – било то като част от публиката или просто като човек от плът, кръв и съзнание – може да направи, е да се довери на своето тяло.


За пореден път Марион Дърова говори за всичко това чрез универсалния език на движението. FREEFALL, както се нарича новият ѝ танцов пърформанс, има премиера тази вечер (28 юни) от 19.30 часа на сцената на "Топлоцентрала". Тя е хореографът, а шестимата свободно падащи, които са се доверили на своите тела, но и на нейната концепция, са Жана Пенчева, Мартина Апостолова, Николай Марков, Пламен Кънев, Цвета Дойчева и Яница Атанасова.

В този мащабен за българската съвременна танцова сцена проект участват още: Винкетий Комитски – визуален артист, базиран в Берлин, който дебютира в пърформанса като сценограф; Климент Дечев, популярен на световната транссцена, е автор на музиката; Ивелина Иванова отговаря за мапинга, а Рая Карпачева – за костюмите.


"Има и още много хора, които са впрегнати в този проект за голяма сцена. Това наистина е лукс за нашата действителност, за съжаление. Много е трудно да се поддържа в нашите условия такъв проект, но аз се надявам все повече да има такива, както и организации, които да подкрепят независими артисти като мен. One Dance Week ми предложиха да работим заедно, всичко започна от тяхната покана. За първи път участва български артист в програмата им. Знаете, те канят само чуждестранни продукции", разказа в "Артефир" Марион Дърова.

Тя среща подкрепата и на РСЦИ "Топлоцентрала". Въпреки това апелира независимата сцена у нас да не остава само с това прекрасно пространство. Според нея обаче всичко опира до действащите политики.

"За момента смятам, че ние не сме конкурентноспособни. Не заради нашите възможности, а точно защото това е въпрос на политика, т.е. културата е нещо, което също излиза на пазара и трябва да има общение", добави още хореографката.


Важно място във FREEFALL, който ще влезе в регулярната програма на Топлоцентрала, заема и митологията. Чрез нея се осъществява пътуването към себе си и другите в нас. Танцьорите се движат около стилизиран айсберг, който напомня за непреходното в нас и за силата на човешкото тяло. Всички ние "стоим на ръба, гледаме безкрайното под нас, което ни приканва за падане или полет. Страхът пред пропастта има особена сила, ужасът ни съблазнява. Това не е перверзен фанатизъм, а реалността на всяка следваща крачка, преди кракът ни да срещне твърдата почва, отразена в емоцията на тялото ни", както пише Марион Дърова. А въпросът колко наслада можем да понесем си остава.

Отговорите в звуковия файл.

Снимки: Лина Кривошиева, Михаил Новков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паскалева къща, интериор

Три културни обекта в Хасково ще работят само след предварителна заявка

Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 17:40

Барокът – като усещане, идея и рефлекс в изложбата на Ангелика Радева

Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време.  В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..

публикувано на 03.02.25 в 17:04
Ники Априлов (прав) и Емил Янев

Животите на Емил

В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..

публикувано на 03.02.25 в 16:45

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49