Започна ХІV издание на "Седмицата на традиционните занаяти" в Пловдив. След двугодишно прекъсване поради пандемията фестивалът отново е възроден и беше официално открит днес (28 юни) в двора на Регионалния етнографски музей в града.
Главни действащи лица в него са майсторите на старите занаяти. До 3 юли те ще демонстрират уменията си, ще обучават малки и големи и ще предлагат своите ръчно изработени изделия. Идеята е по този начин да се усети духа на старата пловдивска чаршия и така да се възкреси това отдавна отминало време.
"Тази седмица ще можете да се насладите на всякакви занаяти, които ще озвучават нашия двор. Всеки, който поиска да опита и да се докосне до магията на изработването в даден занаят, може да седне при самия майстор. За разлика от друг път обаче тази година сме поставили конкретен акцент. Това е темата на ХІV издание на Седмицата – игра на цветовете, пречупена през призмата на три различни занаята", разказа в "Артефир" уредничката на Етнографския музей в Пловдив Грозделина Георгиева.
Преливането на въпросните цветове ще бъде илюстрирано чрез плъсти, или работа с най-мекия материал, съществуващ още от древността – вълната. При представянето на този занаят желаещите ще могат не само да гледат и да се учат, но и да работят наравно с майстора на занаята и накрая той да избере най-добрия сред тях, който да стане калфа.
Другият древен занаят, практикуван по нашите земи и въобще сред славянските народи, който ще заиграе с цветовете, е писането на великденски яйца. Майсторът на този занаят – доц. Светла Ракшиева, която е и част от екипа на РЕМ - Пловдив, ще разкаже за традициите на писаното яйце и какви са поверията, свързани с историята и възприемането на яйцето от древните народи.
Третият занаят, част от акцента в тазгодишната Седмица, е стъклодухането. Той е сравнително нов, а единственият майстор на този занаят в Южна България е от Пловдив и ще бъде част от празника. Иван Станев ще бъде сред атракциите за малки и големи, тъй като в миниатюрно си ателие ще създава всевъзможни форми от стъкло.
Пловдивската чаршия ще предложи още много и разнообразни стари занаяти – тъкачество на вертикален стан; рисувана коприна; ножари; бижутери, които ще създават бижута от сребро, мъниста и естествени материали като кост и седеф; плетене и везане на терлици; майстори на артплетиво; грънчарство; кошничарство; леене на свещи; майстори на накити от метал.
А Грозелина Георгиева приканва публиката да се присъедини към празника, защото всеки желаещ може да се превърне в калфа на някой майстор, в чийто занаят е тръгнал да се обучава и има изкушението към него.
Повече за традицията, която Седмицата на занаятите в Пловдив пази и обогатява, както и за майсторлъка на занаятчиите чуйте в звуковия файл.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg