Започна ХІV издание на "Седмицата на традиционните занаяти" в Пловдив. След двугодишно прекъсване поради пандемията фестивалът отново е възроден и беше официално открит днес (28 юни) в двора на Регионалния етнографски музей в града.
Главни действащи лица в него са майсторите на старите занаяти. До 3 юли те ще демонстрират уменията си, ще обучават малки и големи и ще предлагат своите ръчно изработени изделия. Идеята е по този начин да се усети духа на старата пловдивска чаршия и така да се възкреси това отдавна отминало време.
"Тази седмица ще можете да се насладите на всякакви занаяти, които ще озвучават нашия двор. Всеки, който поиска да опита и да се докосне до магията на изработването в даден занаят, може да седне при самия майстор. За разлика от друг път обаче тази година сме поставили конкретен акцент. Това е темата на ХІV издание на Седмицата – игра на цветовете, пречупена през призмата на три различни занаята", разказа в "Артефир" уредничката на Етнографския музей в Пловдив Грозделина Георгиева.
Преливането на въпросните цветове ще бъде илюстрирано чрез плъсти, или работа с най-мекия материал, съществуващ още от древността – вълната. При представянето на този занаят желаещите ще могат не само да гледат и да се учат, но и да работят наравно с майстора на занаята и накрая той да избере най-добрия сред тях, който да стане калфа.
Другият древен занаят, практикуван по нашите земи и въобще сред славянските народи, който ще заиграе с цветовете, е писането на великденски яйца. Майсторът на този занаят – доц. Светла Ракшиева, която е и част от екипа на РЕМ - Пловдив, ще разкаже за традициите на писаното яйце и какви са поверията, свързани с историята и възприемането на яйцето от древните народи.
Третият занаят, част от акцента в тазгодишната Седмица, е стъклодухането. Той е сравнително нов, а единственият майстор на този занаят в Южна България е от Пловдив и ще бъде част от празника. Иван Станев ще бъде сред атракциите за малки и големи, тъй като в миниатюрно си ателие ще създава всевъзможни форми от стъкло.
Пловдивската чаршия ще предложи още много и разнообразни стари занаяти – тъкачество на вертикален стан; рисувана коприна; ножари; бижутери, които ще създават бижута от сребро, мъниста и естествени материали като кост и седеф; плетене и везане на терлици; майстори на артплетиво; грънчарство; кошничарство; леене на свещи; майстори на накити от метал.
А Грозелина Георгиева приканва публиката да се присъедини към празника, защото всеки желаещ може да се превърне в калфа на някой майстор, в чийто занаят е тръгнал да се обучава и има изкушението към него.
Повече за традицията, която Седмицата на занаятите в Пловдив пази и обогатява, както и за майсторлъка на занаятчиите чуйте в звуковия файл.
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg