Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как задължителната литература да стане по-достъпна за подрастващите

Понякога децата намират четенето за скучно или просто по-добре възприемат информацията чрез слушане или гледане. Тук на помощ идва "Voicelip" – те не се стремят да намалят четенето на книги, а просто искат да дадат повече възможности за лесен достъп до литературата. Особено до задължителната лятна литература.

Как българска платформа за аудиокниги прави задължителната литература по-достъпна за подрастващите? Създателят на "Voicelip" – аудиобиблиотека за детска и учебна литература, Тито Титов, разказва повече в "Нашият ден":

"Започнахме с моя бизнес партньор Красимир Райков и с Димитър тази платформа по време на пандемията. Тогава осъзнахме колко полезно е да имаш различни начини за получаване на информация и в случая един от тези начини се оказаха аудиокнигите. Много полезно за учениците, а и не само, да имат достъп до такъв тип дигитализирана литература. Лека-полека успяхме да дигитализираме почти цялата класическа литература, която се изучава в училище. Нашата инициатива и кауза е по-скоро идеалистична, защото ние правим по този начин нашата класическа българска литература достъпна

Голяма част от учебната литература е вече налична – от 5-6 до 12 клас. Започнахме с Иван Вазов и общо взето, всичко по учебната програма. Има и доста юношески, приключенски романи... Освен това има и за малките деца – приказки за малки и големи. Ще се опитаме да добавим още съдържание, но до голяма степен имаме най-голям проблем с авторските права.
Всичко е напълно безплатно, всеки може да свали приложението и да опита.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.
Снимки – Voicelip


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Чернев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Изложбата на рисуващи артисти "В памет"

Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец.  Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..

публикувано на 17.02.25 в 12:43

Втора книга на Мануел де Педроло на български език

Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..

публикувано на 17.02.25 в 12:10

Национална изложба с конкурсен характер показва творби малък формат в Габрово

Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..

публикувано на 17.02.25 в 10:35

Филмова реалност в нереално време: "Белият лотос" 3 във вселената на МАХ

Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15