От каква подкрепа се нуждае българският бизнес, за да устоява в условията на инфлация, глобална конкуренция и война, и икономиката ни да расте по-бързо? В последните дни в бюджетната комисия на НС се състоя сериозна дискусия в БСК по повод актуализацията на бюджета – за подкрепа на бизнеса от гледна точка на високите цени на електроенергията. От бизнеса реагираха остро за това, че от 1 юли подкрепата спира и вероятно ще има затворени предприятия и освободени работници.
Ето как българският предприемач Ивайло Пенчев коментира темата в "Нашият ден":
"В която и да било обстановка, в която и да било държава бизнес, който иска директни плащания, директна подкрепа, не трябва да бъде слушан. Хората, които го искат, или са объркани, или искат да прецакат всички останали.
Единствената разумна от обществена гледна точка подкрепа за бизнеса е да му намаляват данъците и регулациите. Това е добре за всички хора, не само за бизнеса – по-ниски данъци и по-малко и по-прости регулации. Това е всичко. Този, който иска парите на другите (било то бизнесмен или не), няма никакви основания и не трябва да бъде слушан. Исканията на бизнеса за субсидии са нечестни, неправилни, неоснователни. И аз имам много бизнес и много ток плащам, и ако държавата ми плаща сметката за ток, ще добрувам. Ама това не е честно.
Не е работа на държавата да помага на бизнеса и не е работа на бизнеса да иска помощ от държавата.
Когато пазарната обстановка се промени, цената на някакъв ресурс се променя, цената на труда се променя. Пазарът е живо и сложно нещо. Там цените на всякакви неща постоянно играят нагоре-надолу. Идеята, че държавата може да се намеси в свободния пазар, да го регулира и да компенсира трудностите на свободния пазар, съществува (има Маркс и Енгелс... Кейнс). Бая народ се е пробвал, но всички са се провалили.
Сегашните искания за помощ за бизнеса нямат фундаментална икономическа и идеологическа обосновка. Те са просто тарикатски вопли.
Ивайло Пенчев вярва в инициативата на частния бизнес, но е скептичен по отношение на иновациите, еднорозите, конференциите на евродепутати и т.н.
По повод актуализацията на бюджета, Пенчев препоръча: "Ако зависеше от мен, категорично нямаше да увеличавам дълга – небалансираните бюджети са срам за майстора, а бюджетите на дефицит – двоен срам за майстора! Нямаше да променям простата схема за събиране на ДДС. Предлагам да се намалят преките данъци, но без да се усложнява данъчната система. В мътна вода тарикатите ловят риба..."
Чуйте повече от звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg