Център за изкуства "За Родопите" гостува на "Топлоцентрала" в София. На 6 и 7 юли от 19.30 часа в зала "Черен куб" на "Топлоцентрала" в София ще бъдат представени два от най-новите спектакли на Петър Тодоров и Десислава Минчева – "Концертът" и "Кълбо" (част 3).
В сюжета на "Концертът" са квартет от народни певици. Четири наглед обикновени жени, които в битието си са като всички други, но когато стъпят на сцената се превръщат в "различни" човешки същества, които с гласовете и песните си се докосват до божественото, и носят просветление за смисъла на човешкия живот. Спектакълът е възхвала на българската народна песен, разказва продуцентът и режисьор Петър Тодоров:
"Това е нашият израз на преклонение пред българската народна песен. Решихме да го направим с кукли, защото ни се иска младите хора и децата да слушат българската народна песен с едно отношение към нея. Представлението е предназначено за семейна публика, искаме децата да се свържат с народна песен. Българската народна песен е визитката на нашата страна по света. Навсякъде се приема с възхищение и нашия спектакъл. Хората се и забавляват, защото нашата интерпретация е много интересна и различна на сцената.
Другото представление е съвсем различно. Изградено е по вариации по "Болеро" на Морис Равел. Композиторът Милен Апостолов написа различни вариации по темата. И вече спечели награда за музика от фестивала "Пиеро" в Стара Загора. Тук говорим за разрушаването на нашата планета, на нашия общ дом. Ние хората имаме склонност към саморазрушение, но въпросът е да съумяваме да се вземем в ръце."
С представлението "Концертът" център за изкуства "За Родопите" изнася над 50 представления в Швеция, Германия и Канада, както и в различни градове на страната, чрез него се предава и магията на народната песен. В основата на сюжета на "Кълбо" - част 3 е "Една оцеляла жена-воин влачи със себе си останките от собствения си свят, който сама е разрушила. Ще съумее ли да го изгради наново?" Такъв въпрос задава представлението. "Кълбо" (част 3) е посветен на връзката на Човека с майката Земя и носи простичко и универсално послание към хората по цялото земно кълбо. Петър Тодоров и Десислава Минчева от 20 години живеят и сътворяват продукциите си в родопското селце Бостина, след което пътуват с тях по целия свят.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg