Център за изкуства "За Родопите" гостува на "Топлоцентрала" в София. На 6 и 7 юли от 19.30 часа в зала "Черен куб" на "Топлоцентрала" в София ще бъдат представени два от най-новите спектакли на Петър Тодоров и Десислава Минчева – "Концертът" и "Кълбо" (част 3).
В сюжета на "Концертът" са квартет от народни певици. Четири наглед обикновени жени, които в битието си са като всички други, но когато стъпят на сцената се превръщат в "различни" човешки същества, които с гласовете и песните си се докосват до божественото, и носят просветление за смисъла на човешкия живот. Спектакълът е възхвала на българската народна песен, разказва продуцентът и режисьор Петър Тодоров:
"Това е нашият израз на преклонение пред българската народна песен. Решихме да го направим с кукли, защото ни се иска младите хора и децата да слушат българската народна песен с едно отношение към нея. Представлението е предназначено за семейна публика, искаме децата да се свържат с народна песен. Българската народна песен е визитката на нашата страна по света. Навсякъде се приема с възхищение и нашия спектакъл. Хората се и забавляват, защото нашата интерпретация е много интересна и различна на сцената.
Другото представление е съвсем различно. Изградено е по вариации по "Болеро" на Морис Равел. Композиторът Милен Апостолов написа различни вариации по темата. И вече спечели награда за музика от фестивала "Пиеро" в Стара Загора. Тук говорим за разрушаването на нашата планета, на нашия общ дом. Ние хората имаме склонност към саморазрушение, но въпросът е да съумяваме да се вземем в ръце."
С представлението "Концертът" център за изкуства "За Родопите" изнася над 50 представления в Швеция, Германия и Канада, както и в различни градове на страната, чрез него се предава и магията на народната песен. В основата на сюжета на "Кълбо" - част 3 е "Една оцеляла жена-воин влачи със себе си останките от собствения си свят, който сама е разрушила. Ще съумее ли да го изгради наново?" Такъв въпрос задава представлението. "Кълбо" (част 3) е посветен на връзката на Човека с майката Земя и носи простичко и универсално послание към хората по цялото земно кълбо. Петър Тодоров и Десислава Минчева от 20 години живеят и сътворяват продукциите си в родопското селце Бостина, след което пътуват с тях по целия свят.
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg