Философ ли е Фройд? На този и на още въпроси се опитва да отговори събитието от поредицата "Философски вечери" в Гьоте-институт.
"Защо се питаме философ ли е Фройд: само към него ли насочваме погледа, или пробваме да поставим на изпитание дефиницията/дефинициите на „философ“? Преобладаващо в буквалния или в метафоричния регистър ще говорим? Забележителен философ на субекта ли е Фройд? Или е създател на вид терапевтична грижа за душата на индивида?
Революционизиращ философ на несъзнаваното ли е, дал неочакван отговор на въпроси, които са си задавали мнозина философи преди него? Или е гениален систематизатор на „витаещи във въздуха“ психиатрични представи, на които било съдено да се окажат ефикасно операционализирани? Безподобен философ на културата – социален философ – ли е бащата на психоанализата? Или е дръзко проектиращ вижданията си за индивидуалния субект към пространствата на големите социални групи?
Философска "кутия с инструменти“ за мислене ли е създал Фройд, която повече от век успяваме да домоделираме по своему? Или е автор на поостаряла и нуждаеща се от непрестанни подобрения – и непрестанно подобрявана от работилите след него психоаналитици – система от възгледи?
Кой и как употребява възгледите му за човека и света? Философите или практиците и теоретиците на работата с душата са по-възхитителни в начините, по които използват Фройд, или стъпват върху раменете му за нови открития?"
Един многопосочен разговор, който събира хора от различни полета, с различна опитност и наистина различни позиции, които ще обсъдят и споменатите, и други аспекти на питането дали Фройд е философ:
- д-р Давид Иерохам, психотерапевт и психиатър
- д.ф.н. Стилиян Йотов, историк на философията
- д-р Нина Николова, социолог, преводач и редактор на поредица издания на Фройд
- д-р Валентин Калинов, философ и психолог
Дискусията се провежда на 7 юли от 18.30 ч. в Библиотеката на Гьоте-институт (и онлайн излъчване в социалните мрежи). Модератор е Антоанета Колева, издател на Фройд от над 15 години. И на първи ред – тълкуватели и преводачи на Фройд.
Чуйте повече от звуковия файл.
Събитието е пета среща от поредицата "Философски вечер", осъществявана от Библиотеката на Гьоте-Институт България с любезното съдействие на ИК "Критика и Хуманизъм".
Снимка – Гьоте-институтОбединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg