“Това, което знаем със сигурност, е, че е по-добре да се сформира правителство сега, с този мандат, отколкото да се отиде веднага на избори, да се мине през целия цикъл, който обезкуражи хората през миналата година“, казва в “Нашият ден“ политологът Явор Сидеров и допълва:
“Това, че ще има фрагментиран парламент, е безспорно. Виждам и по какъв начин без партийно строителство и сериозна работа по места, без разбирането на това, че партиите са в основата на парламентарната демокрация, работи. Без това разбиране няма как да се получи нещо друго, освен фрагментиран парламент.“
Според него сигурно присъстващите партии – ПП, ГЕРБ, ДПС – не желаят избори:
“Не мога да си представя как и ИТН биха пожелали избори. Не мога да си представя за кого биха били нужни сега изборите. От всяка гледна точка съставянето на правителство с този мандат би било по-доброто.“
“Виждаме, че държавата се тресе от най-различни кризи. От такива от най-брутално естество, като тази с катастрофата от онзи ден, до текущите кризи. По-добре би било сега да се осъществи това правителство – дали ПП ще успеят да се задържат по-дълго на власт, да съберат подкрепа в рамките на този парламент, вече ми е много трудно да прогнозирам“, посочва още той.
“Не очаквам някакви страхотни изненади по отношение на личен състав на проектокабинета. Няма безкрайно число хора в България, които могат да вземат тези позиции, да свършат работата добре и да не направят глупости. Не очаквам някакви драматични новини по отношение на личния състав на кабинета. Иска се хората, които ще влязат в този кабинет, при условие че мине, да работят със съзнанието, че в условията на фрагментирани парламенти те са там за кратко, за да свършат конкретна работа“, казва Сидеров.
Той посочва още, че кабинетът на Петков е бил спънат от прангите на една коалиция:
“Която не беше просто коалиция от типа “орел, рак и щука“, но добавете и още едно произволно животно, несъвместимо с другите три. Беше спънат от едно мнозинство, сформирано по безобразен начин.“
Бъдещият кабинет
“Това, което трябва бъдещият кабинет да се стреми да направи, е да сформира, ако успее да сформира, мнозинство, на базата на конкретни задачи. Очевидно то няма да бъде идеологическо мнозинство, очевидно ще бъде консолидирано около по-конкретни задачи. Ако това се случи, нещата ще бъдат свършени“, коментира политологът.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg