Постановката "Винсент в Брикстън" е едно от последните премиерни представления на Театър 199. Пиесата е написана 2002 година от Никълъс Райт, а сюжетът ѝ се фокусира върху премеждията на големия художник Винсент Ван Гог, когато е в Брикстън, през 1873 г. В драматизацията на постановката е представен младият Винсент и открива тайните на зараждащия се порив към творчество у художника. Зрителят надниква отблизо в един дом, където той среща любовта, несподелената и споделената – сложна, красива, болезнена, окриляща. И определяща човека. Определяща Ван Гог така, че да напише: "Предпочитам да рисувам очите на хората, отколкото катедралите. Защото в очите на хората има нещо, което в катедралите не съществува". "Винсент в Брикстън" на Никълъс Райт е отличена през 2003 г. с наградата "Лорънс Оливие“ за най-добра нова пиеса, има номинация за наградата "Тони“.
Повече за представлението "Винсънт в Брикстън“, което за първи път се поставя на българска сцена, разказва режисьорът Владлен Александров:
"Това е една оригинална версия на Никълъс Райт, върху съвсем ранните години на Винсент Ванг Гог, той отива в Лондон, за да продава свои творби. В Брикстън той всъщност заживява в една къща, където се влюбва в една млада и красива девойка, но не среща ответна реакция там, цялото това негово съществувание се прехвърля към любовта към майката, с която започват връзка, и тази връзка, отключва неговите щения към живописта. Любовта на Ван Гог е силно драматична, дори епична. Той е обичал до крайност, мразел е до крайност. Подхранвал е своите картини от гигантските чувства, които е изпитвал към всичко. Изключително сложна и противоречива личност. Такива трябва да бъдат всички гении, може би. Изключително силно е присъствието на Ясен Атанасов в ролята на Винсент. Дори визуално си приличат. Образите са изключително сложни, противоречиви, разкъсани между своето "за" и своето "не"."
В пиесата се представя и любовта, несподелената и споделената – сложна, красива, болезнена, окриляваща. В ролята на Винсент влиза Ясен Атанасов, а на Юрсюла, хазяйката – Мила Банчева. Жаклин Даскалова е в образа на Южени, Теодор Ненов – в Сам. Константина Георгиева е в образа на Анна. В сценографията на пиесата се използва и мултимедия с картини на Ван Гог. Сценограф на представлението е Васил Абаджиев, а музиката е на Мартин Каров. "Винсент в Брикстън“ е отличена през 2003 г. с награда "Лорънс Оливие“ за най-добра нова пиеса и номинация за награда „Тони“ за най-добра пиеса.
Можете да гледате "Винсент е в Брикстън" на сцената на Театър 199 на 12 и на 25 юли от 20 ч.
Разговора с режисьора Владлен Александров можете да чуете от звуковия файл.
Фотограф – Иван Дончев, Театър 199
Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..
Сдружение "Изкуство в действие" отбелязва 35 години с изложбата "Архаично" , която се открива тази вечер (1 юли). Години наред сдружението цели да модернизира българското изкуство, да насърчава младите, експеримента, да развива педагогически дейности. Орлин Дворянов е куратор на изложбата и един от създателите на "Изкуство в действие" през 1990..
За пета поредна година фондация "Проект Бузлуджа" кани всички почитатели на вълнуващите преживявания, красивата природа и значимите каузи на тридневния фестивал OPEN BUZLUDZHA, който ще се проведе от 15 до 17 август в сърцето на Стара планина. Фестивалът тази година ще предложи богата културна програма, впечатляващо 3D мапинг шоу и добро настроение..
"Джейн Остин у дома" е документална биография на писателката, която проследява ежедневието ѝ, изследва оцелелите писма, спомените на близките ѝ и обрисува цялостна картина на Джорджианската епоха. Новото издание на книгата се появява, за да отбележи 250 години от рождението на Джейн Остин. Тя е дело на британската историчка Луси Уорсли. "Темата..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от наследството на художничката Вера Недкова към съвременни авторки от различни поколения. Началото е през 2019 година с проф. Ана Бояджиева, която показва текстилни пластики. През годините се представят..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg