Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важна книга на Колингуд в превод на български

"Идеята за природата" на британския философ и историк Робин Джордж Колингуд (1889-1943) e публикувана следващата година след ранната му кончина, а през 1945 г. е издадена и "Идеята за историята" въз основа на негови текстове. От книгите му това са двете, които му извоюват съществено място в културата на ХХ в.

"Идеята за природата" съдържа негови лекции, които, по думите на проф. дфн Георги Каприев, се спират върху "три възлови периода от история на идеята за природата, условно наречени съответно "гръцки", "ренесансов" и "модерен". Методологическото въведение намира разгръщане в трите части, в които проследяването на тази история резултира във виртуозни, неординерни, но високо евристични тълкувания на философските основания и мотиви на дълъг ред философски и природонаучни платформи. 

Особено впечатляващи са анализите, концентрирали се върху философстването на питагорейците, Платон, Спиноза, Галилей, Нютон и Лайбниц, Кант и Хегел, Бергсон и Уайтхед... Колингуд е обаче достатъчно прозорлив да предупреди, че финалът, поставен от него, не е окончателен. Че казаното е "само междинен отзив за историята на идеята за природата до настоящото време" и предвижда последващ прогрес. Превръщането на този "последващ прогрес" във факт неимоверно повишава ценността на "Идеята за природата“. 

Изданието е в превод на Слава Янакиева.

Чуйте репортаж от премиерата с участието на Слава Янакиева.

Снимка – изд. Панорама

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

В спектакъла "Свят и Храм" властват силите на музиката и поезията

На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..

публикувано на 19.11.24 в 10:05

Екип от шведски учени дигитализира графити със старобългарска азбука в Киевската катедрала

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..

публикувано на 19.11.24 в 09:58

"Гунди – легенда за любовта": филмът, който дълго ще помним

Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..

публикувано на 19.11.24 в 08:35
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31