Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Емилия Вачева:

Какво знаем или не знаем за змиите?

Снимка: Антон Соколов

Има ли нашествие на змии в големите населени места? Какво да правим при среща с влечугите по време на лятната си почивка или поход в планината? Кои са "опасните" видове, за които трябва да внимаваме, и как да процедираме при ухапвания? 

"Змиите, които се срещат в Европа и в България, не представляват риск за живота на хората. Те просто са част от екосистемата. За нас е странно как те изглеждат, защото нямат крайници. Но същевременно се движат много бързо и са успешни хищници. Може би нашият мозък не ги възприема като нещо естествено", коментира в "Нашият ден" д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН.

Змиите обикновено не атакуват, ако не се чувстват застрашени. Повечето сблъсъци се случват, когато змиите се чувстват притиснати или заплашени, или когато хората случайно ги настъпят. "Хората, които живеят в градовете, имат някаква осведоменост за това как трябва да реагираме, че не бива да ги убиваме, че може просто да бъдат прогонени или уловени от някой, който не се притеснява да го направи", допълва д-р Вачева.

Херпетолозите обясняват специфични разлики между отровните и неотровните змии. Някои от разликите, които трябва да се знаят, че неотровните змии имат кръгли зеници, докато отровните – продълговати. "В градска среда най-често могат да бъдат видени водните змии или смокообразни, като те са абсолютно безобидни за хората", казва д-р Вачева.

Пепелянката и усойницата са видовете, които можем да срещнем в планината. Те имат характерна шарка на гърба, която минава през цялото тяло. В допълнение този вид змии са къси с дължина около 1 метър. При ухапване от отровна змия трябва задължително да се потърси медицинска помощ.

Малките деца не се плашат от змиите, те ги възприемат като другите животни. Обикновено подхождат много по-мъдро към тях. “В момента провеждаме едно такова обучение на деца в село Влахи. При всички деца реакцията е на огромен интерес, нулев страх“, споделя д-р Вачева.

Целия разговор с д-р Емилия Вачева можете да чуете в звуковия файл.

Анкетата на редактора Валери Леков можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35