Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически постижения за България на Международната олимпиада по биология

Снимка: olympicbg.org

От 9 до 18 юли в град Ереван, Армения, се проведе 33-тата Международна олимпиада по биология. Българските ученици премериха знания на Международната олимпиада по биология с повече от 250 състезатели от 62 държави от цял свят. Те постигнаха огромен успех – 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала, което означава, че всеки участник от националния отбор си тръгва с отличие – и то за четвърта поредна година.

Златен медал спечели единайсетокласникът от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" Петър Жотев. Той се нарежда на второ място в света, което е историческо постижение от участията на България от самото начало досега. Петър става двукратен златен носител, след като през 2021 завоюва още един златен медал.

"Самото състезание беше доста изтощително, подготовката за него беше доста интензивна, за което благодаря на моите ръководители“, споделя Петър Жотев в "Нашият ден". Смелостта да достигне до тези участия се дължи, първо, на участието му в Националната олимпиада по биология, на която е първият му своеобразен сблъсък с тази наука. Мечтае да бъде учен и да прави открития, които ще допринесат за напредъка на науката.

До този момент българските участници на Международната олимпиада по биология са донесли на страната ни общо 75 медала: 8 златни, 15 сребърни, 52 бронзови медала и 8 почетни грамоти. "Трябва да споменем имената на целия отбор. За пета поредна година всички участници в националния отбор по биология се завръщат с медали. А тази година освен феноменалния успех на Петър, защото да си втори в света е нещо изключително. Борислав Стоянов от 125 СУ "Боян Пенев" спечели сребърен медал, като беше на една ръка от златните медали. А Любослав Стефанов от Първа частна математическа гимназия и Яна Атанасова от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Л. Чакалов“ завоюваха бронзови медали", допълва ръководителят на отбора доц. Албена Йорданова от Медицинския факултет на Софийския университет.

Пандемичната обстановка се отрази пагубно както на учениците, така и на студентите. "Нашите олимпийци използваха много разумно това време и през тези години вложиха изключително много усилия и тези резултати, които те постигат, показват, че когато човек е мотивиран, когато иска да постигне нещо, той успява“, твърди доц. Йорданова.

Подготовката и участието на отборите ни в международните олимпиади по природни науки се извършва благодарение на подкрепата на Министерството на образованието и науката, на фондацията "Америка за България" и на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, отбелязват от СУ.

Целия разговор с Петър  Жотев и доц. д-р Албена Йорданова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка - Сдружение на олимпийските отбори по природни науки
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50