В две от летните издания (13 и 20 юли) предаването за съвременна музика "Контемпо" предизвиква интереса на слушателите с произведения, създадени през ХХ и XXI век в изпълнение на Симфоничния оркестър на Сан Франциско. Програмата от 20 юли включва музика от почти забравената в продължение на цяло столетие Лили Буланже, от легендата Аарон Копланд, от нашите съвременници Стивън Стъки и Самюел Карл Адамс, както и от великите творци Бенджамин Бритън и Жан Сибелиус.
Лили Буланжее била на път да се превърне в един от водещите композиторки на миналия век, но си е отишла прекалено рано едва на 24-годишна възраст през 1918 г. Eфирното произведение "Пролетна утрин" ("Of a spring morning") е разписано за различни състави: цигулка и пиано, клавирно трио и оркестрова версия, която представят Симфониците от Сан Франциско. Трите аранжимента не са идентични, нито са три варианта на една и съща пиеса, всяка по-добра от предишната, а композиторката ги е виждала като паралелни, различни третирания на една концепция.
Сам Адамс и неговата творба – "Drift and Providence" е възхвалявана като "чудно примамлива" от "Сан Франциско Хроникъл" и "чудотворна, музика на композитор с уникален почерк и пламтящо въображение" от "Ню Йорк Таймс". Произведението е първата мащабна творба на композитора, поръчана от Оркестъра на Сан Франциско съвместно с New World Symphony. Вторият състав изпълнява световната премиера, състояла се през 2012 година в Маями под палката на Майкъл Тилсън Томас.
Кратка симфония № 2 e произведение на Аарон Копланд, което е написано в периода от 1931 до 1933 година и е посветено на приятеля на Копланд – мексиканския композитор и диригент Карлос Чавес. Партитурата съдържа сложни ритми и полихармонии, които възбуждат интереса на автора към сериализма, както и влияния от мексиканската музика и немското кино. Макар Копланд да казва за Кратката симфония че е "едно от най-хубавите неща, които някога съм писал", някои критици я намират за разпокъсана и какафонична. Други се съгласяват с оценката на Копланд, описвайки симфонията като шедьовър и една от най-значителните творби както в кариерата на Копланд, така и в съвременната музика въобще.
"Погребална музика за кралица Мери (по Хенри Пърсел)" на Стивън Стъки е творба, създадена по предложение на диригента Еса-Пека Салонен. Вдъхновена е от погребалната музика, която Пърсел пише за кралицата през далечната 1695 година. Стъки казва: "Когато започнах да пиша произведението, не желаех да достигна до чиста музикална реконструкция, напротив, исках да интерпретирам музиката на Пърсел, която дълбоко обичам, през обектива на 300-та години, които ни делят".
"Илюминации" за глас и струнен оркестър е произведение на Бенджамин Бритън. Вдъхновен от дългогодишния си партньор Питър Пиърс и от едноименната творба на Артур Рембо, Бритън създава седем песни от поеми – шест в проза и една в куплетна форма. Изненадващ факт е, че Пиърс не е пял на премиерата. Вместо него първа изпълнителка на "Илюминациите" е сопранът Софи Уис. С развитието на кариерата и близостта с Бритън, това произведение става запазена марка на Питър Пиърс до края на сценичния му живот. Едва след това е позволено на други певци, особено сопрани, да пеят песните. Настоящото изпълнение е на Джулия Бълок.
Всичко това, заедно с великолепно изпълнение на Третата симфония на Жан Сибелиус (СО на Сан Франциско, дирижиран от Майкъл Тилсън Томас) можете да чуете на сайта на БНР в рамките на 30 дни според правилата на Европейския съюз за радио и телевизия. Втората част – от 21 юли до 19 август включително.
Наситената програма в културния живот на столицата не е пречка и на морето да се организират паметни музикални събития. Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме..
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg