Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краби е родното място на Чубака от "Междузвездни войни"

4
Пилешкият остров
Снимка: Иван Кръстев

"Всеки може да си намери причина да не пътува! А то не е никак трудно, страшно или скъпо! Въпрос на желание и мотивация е – само ти трябва посока!". Това е мотото на Иван Кръстев. Финансист по професия, пътешественик по дух, който излива впечатленията си в блога "Професия пътешественик". Той е и един от авторите в книгата "Антология на миражите", за която говорим често в "Покана за пътуване".

"Колумб е имал шанса да открие нови земи, а на най-храбрите от нас им е писано не само да ги обиколят, ами и да са предавали репортажи оттам. Приключенията променят съдбите ни. Неслучайно над три дузини от най-пламтящите пера, обходили целия глобус, се съгласиха да опишат най-прочутите забелижителности и чудеса на света" споделя в предговора на "Антология на миражите" съставителят, редактор и съавтор Милена Димитрова. Днес Иван Кръстев ще ни разкаже за мястото на Андаманско море, за което казват, че ако се проведе конкурс по красота между 76-те провинции на Тайланд, Краби ще завоюва първото място.

Залез в Краби
Там уважават и пазят природата си. Но това не им пречи да са гостоприемни към кинаджиите от Холивуд. Освен "Мъжът със златния пистолет" и "Плажът", в тропическите гори е сниман "Отмъщението на ситите" – епизод трети от "Междузвездни войни" и Краби се явява родното място на Чубака.

С Иван Кръстев се съгласихме, че провинция Краби на брега на Андаманско море далеч не е само екзотични острови. И на сушата има какво да се види. И да се изкачи. Със свирепа мускулна треска като последствие.

Мая Бей – плажът, където е сниман едноименният филм с Леонардо ди Каприо
Краби е тропическият рай без фотошоп. И не само. Там се гордеят и с най-древната цивилизация в тази част на света. Датирането на праисторически каменни оръжия, рисунки и скелети, открити в безбройните пещери, доказва, че тук са живели хора още отпреди 37 000 години.


Снимки: Иван Кръстев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06