В разгара на лятото, на прага на заслужената и дългоочаквана ваканция, в студиото на "Предаване без име" посрещаме не един, а цели двама специални гости, при това, както се казва, "в комплект". Това са очарователните и талантливи възпитанички на проф. Борислава Танева – Александра Дичева и Мила Михова, обединени под името клавирно дуо "Атмосфери".
Срещата с тях е като глътка чист кислород – те носят цялата свежест и очарование на младостта и в същото време са впечатляващо скромни и непосредствени. Заедно са от 2017-а година, имат редица награди и прояви и вече са успели да си извоюват завиден авторитет в професионалните музикални среди и сред слушателите. А първият им самостоятелен рецитал, състоял се на 22 юни т.г. в рамките на фестивала "Софийски музикални седмици" буквално взриви публиката в камерна зала "България". Органичност, вътрешно единство и завладяващо вдъхновение и устрем – това са само част от безспорните качества на дуото, които будят възхищение и за кратко време ги превърнаха в любим на мнозина камерен ансамбъл.
Всъщност, Александра и Мила са нещо много повече от клавирно дуо – извън сцената те са и колежки, приятелки, почти сестри, както на шега се наричат. Имат много планове и мечти, но в момента са се зарекли да почиват и да "презаредят батериите", за да могат с нови сили да се впуснат в наситения с планове и проекти нов концертен сезон.
Кои са Мила Михова и Александра Дичева, как са започнали да свирят на пиано и как съдбата ги е свързала в едно цяло – за всичко това ще научите от разговора ми с двете музикантки тази събота, 23 юли, от 11 часа. Ще звучат и техни изпълнения – документални записи от рецитала им, състоял се на 22 юни т.г. в рамките на фестивала "Софийски музикални седмици".
Част от интервюто можете да чуете в звуковия файл.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg