Несъмнено Силвия Плат (1932-1963) е едно от най-важните имена в световната литература. Тя оставя малко по обем творчество, поради ранната си смърт, но, както отбелязва Кристин Димитрова в изчерпателния предговор към новото издание на романа ѝ "Стъкленият похлупак" заедно с избрана лирика, променя поезията на ХХ в.
Днес нейните стихотворения и романът ѝ въздействат също толкова силно, колкото във времето, когато са написани. А това време е 50-те и 60-те години на миналия век, когато условията, в които израства една интелигентна и талантлива жена, съвсем не са такива, каквито са днешните.
Свръхвзискателна към себе си, тя иска и светът да оцени това, но и семейството, и обществото сякаш не са дорасли.
Срещата ѝ с поета Тед Хюз е решаваща за по-нататъшния ѝ живот и творчество, но отношенията им са взривоопасни и в крайна сметка тя завършва живота си с глава в газовата печка. Това е само най-общ поглед към нейния живот – по-задълбоченият е вникването в книгите ѝ.
Преводът на романа е на Людмил Колечкова, а на стихотворенията на Владимир Трендафилов.
Чуйте Кристин Димитрова.
Снимки – englisheclasses.com и изд. Сиела
На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg