Добра динамика, забавен разказ и реабилитация на сагата като модерна форма на разказване. С това впечатлява "Улица с нечетни номера" – новият роман на Юлия Дивизиева. В книгата са събрани историите на различни хора. Идеята се е родила преди 20 години. Ето какво споделя писателката в "Артефир":
Коя е тази улица
"Не бих искала да я издавам. Тази улица е реална, в центъра на София е, в романа е наречена "Сълзица". Все още живеят потомците на моите герои, а някои от тях в повествованието са с истинските си имена. Аз съм изчакала достатъчно дълго, даже много се чудех дали да пиша тази книга, но като ни затвори пандемията, тя сама дойде. Да, това е сага."
Кога е момент за роман и кога за разказ
"Едва ли някой може да отговори на такъв въпрос, то е вътрешен усет. Когато имаш историята, ако можеш да я разкажеш в разказ, е добре. Защото да се пише разказ е трудно. Ако съумееш да изведеш мисълта си, е чудесно.
Това, че се вглеждам в детайла, дори да не е обемно нещото, което съм написала, разказ, повест (в “Двайсет и пети кадър” има и повести). Просто трябва да ги оставя тези герои да дишат, да се движат. Нищо не съм открила в тези книги. Всичко, което е вътре, то е около нас. Вероятно имам силно развита наблюдателност – аз обичам да наблюдавам хората и да ги слушам."
Финалът е ведър, но не е хепиенд. Юлия Дивизиева се шегува, че тази улица с нечетни номера е най-добре да си намери пътя, защото тя е и задънена...
Писателката хвърли светлина върху предстоящата си книга с разкази и с "неща от неопределим жанр", която вече е внесена за печат, и се казва "Ключ за синя врата".
Чуйте цялото интервю от звуковия файл.
Юлия Дивизиева е български поет и писател. Родена е в гр. Доспат. Живее в София. Завършила е библиография и кинопедагогика. Работи като редактор и рецензент. Пише поезия и проза. Автор е на книгите: “Кукувича прежда” – разкази (2015) “Полутон, полусянка” – поезия (2016) “Двайсет и пети кадър” – повести и разкази (2017) “И малките неща” – поезия (2018); “Ана от острова” – роман (2019) “Хора, птици и ангели” – разкази (2020) – издадени от издателство „Факел”. И книгата за деца "Заза и Фин" (2020) на ИК "Знаци". Публикувала е в различни електронни и печатни издания. Има участие в сборници и алманаси. Член е на СБП и на Лигата на писателите в САЩ и по света.
Публикувала е в различни електронни и печатни издания – "Знаци”, "Антимовски хан”, "Културна палитра”, "Любослов”, "Съвременник” и др. Участва в сборниците "Пощенска кутия за приказки", "Сбогом, нощ” и в алманах, посветен на писателя Атанас Липчев. Има преводи на английски и сръбски.
Снимки – БНР, Изд. "Факел", личен архив
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg