Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улицата на Юлия Дивизиева

Добра динамика, забавен разказ и реабилитация на сагата като модерна форма на разказване. С това впечатлява "Улица с нечетни номера" – новият роман на Юлия Дивизиева. В книгата са събрани историите на различни хора. Идеята се е родила преди 20 години. Ето какво споделя писателката в "Артефир":

Коя е тази улица

"Не бих искала да я издавам. Тази улица е реална, в центъра на София е, в романа е наречена "Сълзица". Все още живеят потомците на моите герои, а някои от тях в повествованието са с истинските си имена. Аз съм изчакала достатъчно дълго, даже много се чудех дали да пиша тази книга, но като ни затвори пандемията, тя сама дойде. Да, това е сага."

Кога е момент за роман и кога за разказ

"Едва ли някой може да отговори на такъв въпрос, то е вътрешен усет. Когато имаш историята, ако можеш да я разкажеш в разказ, е добре. Защото да се пише разказ е трудно. Ако съумееш да изведеш мисълта си, е чудесно. 

Това, че се вглеждам в детайла, дори да не е обемно нещото, което съм написала, разказ, повест (в “Двайсет и пети кадър” има и повести). Просто трябва да ги оставя тези герои да дишат, да се движат. Нищо не съм открила в тези книги. Всичко, което е вътре, то е около нас. Вероятно имам силно развита наблюдателност – аз обичам да наблюдавам хората и да ги слушам."

Финалът е ведър, но не е хепиенд. Юлия Дивизиева се шегува, че тази улица с нечетни номера е най-добре да си намери пътя, защото тя е и задънена...

Писателката хвърли светлина върху предстоящата си книга с разкази и с "неща от неопределим жанр", която вече е внесена за печат, и се казва "Ключ за синя врата".

Чуйте цялото интервю от звуковия файл.

Юлия Дивизиева е български поет и писател. Родена е в гр. Доспат. Живее в София. Завършила е библиография и кинопедагогика. Работи като редактор и рецензент. Пише поезия и проза. Автор е на книгите: “Кукувича прежда” – разкази (2015) “Полутон, полусянка” – поезия (2016) “Двайсет и пети кадър” – повести и разкази (2017) “И малките неща” – поезия (2018); “Ана от острова” – роман (2019) “Хора, птици и ангели” – разкази (2020) – издадени от издателство „Факел”. И книгата за деца "Заза и Фин" (2020) на ИК "Знаци". Публикувала е в различни електронни и печатни издания. Има участие в сборници и алманаси. Член е на СБП и на Лигата на писателите в САЩ и по света.

Публикувала е в различни електронни и печатни издания – "Знаци”, "Антимовски хан”, "Културна палитра”, "Любослов”, "Съвременник” и др. Участва в сборниците "Пощенска кутия за приказки", "Сбогом, нощ” и в алманах, посветен на писателя Атанас Липчев. Има преводи на английски и сръбски. 

Снимки – БНР, Изд. "Факел", личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16
Надежда Московска и Виолета Радкова

Виолета Радкова за романа си "И леглото ни е зеленина"

"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..

публикувано на 17.02.25 в 15:35

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55