Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Христо Фотев

Христо Фотев
Снимка: licatanagrada.com

На днешния ден се навършват 20 години от кончината на големия поет Христо Фотев (25.03.1934 – 27.07.2002). Той не просто е един от най-даровитите ни и лирични поети, но е истинско явление в изящната ни словесност.

За мнозина творчеството му е еманация на представата за поетична стихия, а самият той – синоним на понятия като "море“, "любов“ и "Бургас“.

Още дебютната му стихосбирка “Баладично пътуване” (1961 г.) му отрежда почетно място сред галерията с шедьоврите на любовната ни поезия, а всичките му по-късни творби са обвити в ненадминат бохемско-романтичен ореол.

Още с първите си книги Фотев е признат за поет явление, доказателство за това са наградите му за "Баладично пътуване“, "Лирика“, "Сантиментални посвещения“ и "Пристанище“. Сред шедьоврите на българската любовна лирика е Фотевото стихотворение "Колко си хубава!...“. Морето и любовта са централен философско-поетичен символ в лириката му.

Роден е на 25 март 1934 г. в Истанбул. През 1940 г. семейството му се премества в Бургас, в Коджакафалийската махала – махалата на бежанците. Началното си образование получава в училище "Д-р Петър Берон“ в Бургас, а след това постъпва във фабрично-заводско училище в Сливен, което завършва през 1951 г.

Кандидатства в Художествената академия, но не успява да издържи изпитите. Прекарва осем месеца като моряк на риболовен кораб, а по-късно отбива военната си служба.

Христо Фотев

От 1957 г. е художник в стенописното ателие на дом "Украса“ в Ямбол. 2 години по-късно прекъсва работата си в "Украса“ и става редактор на многотиражката на мина "Черно море“.

Първата си стихосбирка – "Баладично пътуване“, издава през 1961 г. Още дебютната му книга получава признание и на следващата година вече е член на Съюза на българските писатели. Година след публикуването на "Баладично пътуване“ става драматург на Бургаския театър "Адриана Будевска“. От 1964 г. повече от четвърт век Христо Фотев е творчески секретар на Дружеството на българските писатели.

След близо десетгодишно мълчание през 1978 г. поетът издава "Обещание за поезия“. През 1981 г. издава две стихосбирки: "Литургия за делфините“ и "Спомен за един жив“. Три години по-късно събира своите избрани стихове в "Словесен пейзаж“. През 1989 г. излиза сборникът му с поеми "Венецианска нощ“.

От 1990 г. е главен редактор на бургаския алманах "Море“. На тази длъжност е до края на 1992 г. През 1994 г. Фотев става повторно драматург на Бургаския театър "Адриана Будевска“.

Умира на 27 юли 2002 г.

Чуйте пълния коментар и запис от Златния фонд на БНР в звуковия файл.

Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45