Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между страниците на новата косоварска литература с Азем Делиу

"Косоварската литература е изключително вълнуваща в момента. В нея се наблюдават две основни тенденции: едната идва от това, че държавата се отваря и трябва да пишем литература, която е подходяща за целия свят; а другата тенденция е в обратната посока, тя е свързана с глобализацията на света по отношение на литературата и именно заради нея трябва да пишем за местните си ценности. Смятам, че и двете тенденции са красиви, но само ако не биват потребявани с други намерения освен литературни такива. Сблъсъкът между тях е това, което реално произвежда косоварската литература“, каза в "Артефир“ резидентът на Къщата за литература и превод – писателят Азем Делиу. В разговор с Петър Денчев, театрален режисьор и писател, той ще представи пред българската публика, която днес (28 юли) избере да бъде в 18:30 часа във Fox Book Café, творчеството си и развитието на косоварската литература.

Според Азем Делиу начинът литературата на Балканите да се противопостави на стереотипите, на които е подложена, е авторите да се четат помежду си и да превеждат взаимно произведенията си. Защото, ако те се приемат на сериозно, и външният свят ще го направи.

"Всяка държава на Балканите е малка, но Балканският регион не е никак малък, така че бихме могли да си помогнем взаимно, когато не сме прекалено заети да се бием помежду си“, твърди Делиу.

Писателят е на мнение, че литературата не трябва да е на мисия, не трябва и да се опитва да подобри имиджа на една страна, тя прави това автоматично, като просто е добра литература, а не патриотична.

"Това е моето убеждение – ако аз пиша добра литература, дори и тя да критикува страната ми, тя ще ѝ помогне именно защото е добра. Ако пък произведенията ми не са добри, никой няма да се интересува какво казвам за държавата си, защото никой няма да знае кой съм.“

Азем Делиу израства в годините след войната в Косово, започва да пише още на 15-годишна възраст, когато всичко, което иска да разкаже, е случилото му се през деня. Оттогава пази любопитството си към света и литературата в него. Старае се винаги да подхожда към произведенията си първо през детски очи, всички идеологии, присъщи за възрастните, идват след това.

Делиу завършва албанска литература в университета в Прищина, където е удостоен с престижната награда за изключително постижение на студент за първата му поетична стихосбирка "The funeral of the rain" (2013). Това е и първата книга, която издава, при това едва на 17 години. Тя е последвана от романа му "The Illegal Kisser" (2016), който е преведен на английски и става национален бестселър. Вторият – "Записките на червея Смолински", който можем да четем и на български – е в краткия списък за наградата на Европейския съюз за литература през 2020 година. Неслучайно френската преса го нарича "велик автор от малка държава" и "новата звезда на европейската литература".

Повече за свободата да прави това, за което мечтае от малък, а именно – да пише; за това защо Косово "не е толкова велико, колкото казват някои хора, но и не е толкова лошо – колкото казват други“; както и за това защо фактът, че на събитието тази вечер във Fox Book Café двамата с Петър Денчев ще противопоставят мненията си и директно ще се атакуват, е най-добрият начин публиката да разбере темата, която ще обсъдят – чуйте от Азем Делиу в звуковия файл.



Снимки – Таня Димова, stayhappening.com


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55