За Варна и региона е важна интеграцията на украинските бежанци, които са повече, отколкото във вътрешността на страната. Няколко месеца във Варна функционираше и най-големият бежански център у нас. Докъде стигна интеграцията на украинските бежанци, в "Нашият ден“ репортерът Доротея Николова от Радио Варна разговаря с Ваня Добрева, председател на асоциация "Хипофиза", и Кремена Кунева, председател на фондация "За доброто".
Първата група от медицински специалисти от Украйна вече завърши своето обучение по български език. Присъствено са се обучавали 30 души, останалите над 100 са се включили онлайн. "Обученията са по няколко часа на ден, като преподавателите са от Медицинския университет във Варна. Първият изпит за владеене на български език беше на 14 юли. Факт са и първите успешно издържали теста. Следващите курсове са с финансовата помощ на Върховния комисариат на ООН за бежанците", казва Ваня Добрева от асоциация "Хипофиза“, която организира първото обучение. Тя допълва, че не е реално изпити да се провеждат през юли, а следващата дата е през януари.
"Имаме информация, че педиатри работят като детегледачки и хирурзи работят като градинари, медицински сестри, работят като камериерки. Въпреки че има голяма нужда от тях", казва Ваня.
Нито Общината във Варна, нито областната управа са помогнали с предоставянето на база за провеждането на курсовете, въпреки празните училища през лятната ваканция. Те също остават затворени за хората, решили да избягат от войната в Украйна и решили да се установят у нас, пояснява председателят на фондация "За доброто" Кремена Кунева.
"Едно, две или няколко НПО-та не могат да решат системни проблем по отношение на този казус, колкото и да се борим“, твърди Кремена Кунева от фондация "За доброто“.
Остават неяснотите за настаняването на около 30 000 от общо 82 000 украинци, които са избрали да останат у нас след 31 август.
Освен в България, и в Гърция, по време на двете големи бежански вълни към Европа, бежанци са настанявани в хотели, така че политиката на страната ни към украинските бежанци не е прецедент. Това каза Ана Райкова от представителството на Международната организация по миграция (МОМ) у нас, която през 2018 г. е координирала процеса по настаняването на бежанци в хотелски бази в Гърция.
"Организацията беше съвместна между МОМ, агенциите на ООН, Министерството на миграцията на Гърция, НПО и др. и включваше и лагерите за бежанци на островите Лесбос, Самос, Хиос и Кос", посочва Райкова.
Целия разговор с Ваня Николова, Кремена Кунева и Ана Райкова можете да чуете в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg