Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо интеграцията на украинските бежанци е важна за Варна и региона?

Снимка: БГНЕС

За Варна и региона е важна интеграцията на украинските бежанци, които са повече, отколкото във вътрешността на страната. Няколко месеца във Варна функционираше и най-големият бежански център у нас. Докъде стигна интеграцията на украинските бежанци, в "Нашият ден“  репортерът Доротея Николова от Радио Варна разговаря с Ваня Добрева, председател на асоциация "Хипофиза", и Кремена Кунева, председател на фондация "За доброто".

Първата група от медицински специалисти от Украйна вече завърши своето обучение по български език. Присъствено са се обучавали 30 души, останалите над 100 са се включили онлайн. "Обученията са по няколко часа на ден, като преподавателите са от Медицинския университет във Варна. Първият изпит за владеене на български език беше на 14 юли. Факт са и първите успешно издържали теста. Следващите курсове са с финансовата помощ на Върховния комисариат на ООН за бежанците", казва Ваня Добрева от асоциация "Хипофиза“, която организира първото обучение. Тя допълва, че не е реално изпити да се провеждат през юли, а следващата дата е през януари.

"Имаме информация, че педиатри работят като детегледачки и хирурзи работят като градинари, медицински сестри, работят като камериерки. Въпреки че има голяма нужда от тях", казва Ваня.

Нито Общината във Варна, нито областната управа са помогнали с предоставянето на база за провеждането на курсовете, въпреки празните училища през лятната ваканция. Те също остават затворени за хората, решили да избягат от войната в Украйна и решили да се установят у нас, пояснява председателят на фондация "За доброто" Кремена Кунева.

"Едно, две или няколко НПО-та не могат да решат системни проблем по отношение на този казус, колкото и да се борим“, твърди  Кремена Кунева от фондация "За доброто“.

Остават неяснотите за настаняването на около 30 000 от общо 82 000 украинци, които са избрали да останат у нас след 31 август.

Освен в България, и в Гърция, по време на двете големи бежански вълни към Европа, бежанци са настанявани в хотели, така че политиката на страната ни към украинските бежанци не е прецедент. Това каза Ана Райкова от представителството на Международната организация по миграция (МОМ) у нас, която през 2018 г. е координирала процеса по настаняването на бежанци в хотелски бази в Гърция.

"Организацията беше съвместна между МОМ, агенциите на ООН, Министерството на миграцията на Гърция, НПО и др. и включваше и лагерите за бежанци на островите Лесбос, Самос, Хиос и Кос", посочва Райкова.

 Целия разговор с Ваня Николова, Кремена Кунева и Ана Райкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27