Първата книга на Пол Остър се нарича "Изобретяване на самотата" и е може би най-хубавата, тази, от която тръгват следващите му романи. Още тук големият писател си личи без никакво съмнение.
Разделена е на две части: "Портрет на един невидим човек" и "Книгата на паметта" – двете са като двете страни на една и съща монета, но все пак различни страни. "Книга, събрала най-личните прозрения на Пол Остър върху отношенията баща-син", както четем на корицата. Но "Изобретяване на самотата" е много повече, много по-обхватна книга от разказ за отношенията между бащи и синове. Спомените за бащата и за семейството, сред които има и неприятни, разкриването на тайни, потулвани с поколения, копнежът на сина към признание от страна на бащата, вникване в собственото минало и в собственото бащинство – Остър пише веднъж като син, втори път като баща, но и размишлява за писателския труд, търси опора и смисъл в творчеството на други автори, вниква в собствената самота.
Една неопределима жанрово книга с много вълнуващи прозрения от майстора на словото Пол Остър.
Блестящият превод е на Иглика Василева, а удоволствието от четенето – гарантирано.
Чуйте Иглика Василева.
Снимки – изд. Колибри
На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg