Образи на чувството, които разкриват цял един живот – колкото личен, толкова и всеобщ, директно ще говорят с душите на зрителите от 8 до 31 август на ул. "Райко Даскалов" в Пловдив. Там, на открито, Мартин Джачков ще изложи своята "Омагьосана душа".
Изложбата е своеобразно продължение на експозицията, която беше представена преди две години в София и която срещна българската публиката за първи път с творчеството на световноизвестния български портретист, майстор на поетичния колаж.
"Много съм развълнувам, че ще изложа в Пловдив, града на Златю Бояджиев. Пловдив е моят Париж в България и наистина е голяма чест. Ще има осем нови картини, които за първи път представям пред каквато и да е публика, от които седем съм направил в България. Това за мен е нещо ново, тъй като аз от десет години живея в Париж и бях стигнал до етап да мисля, че мога да работя само в моето парижко ателие“, каза в "Артефир" Мартин Джачков, като отбеляза, че зарядът в България е съвсем различен.
Именно той е довел до създаването на новите творби, които поддържат линията на чувството, с което портретистът работи, и разкриват страстта му към литературата и в частност към поезията. Художникът отбелязва, че това е най-пълната откъм смисъл изложба, която е представял досега.
Сред новите портрети откриваме:
• "Гладен и свят“, който изобразява физическия глад върху едно човешко лице;
• "На шах и на провали той е кралят“, който разказва историята за преодолените неуспехи и красотата на страданието;
• "Аз мога без всички“ е портретът на самотата, която човек не спира да търси, в него са нарисувани още страстите на света и белезите, които представят истинската същност на човека, противопоставени са мирът и хаосът като две взаимносвързани състояния на духа;
• "Кучето, което пуска дивеча си заради своята сянка“ е картината, която говори за чувството за принадлежност, което всеки от нас носи;
• "Матадиор“ е портретът, поръчан на Мартин Джачков от "Диор“ специално за представянето на новата чанта на модната марка – признание, което български артист получава за първи път;
• и макар всеки портрет по един или друг начин да изобразява душата и личността на своя автор, "Има един Мартин“ е първият автопортрет, който Джачков не просто представя пред публика, а изобщо рисува. Образът потъва в множество изрязани български рози, които художникът събира от каталози, представени на празника на розата в Казанлък.
"Един автопортрет е изключително странно нещо – вглъбяване в себе си, изолиране, анализиране може би. Най-важното при мен, както винаги, е чувството. Чувството, което води до казване на някаква истина, защото в моите портрети аз не рисувам чисто физически хора, а искам да изразя тяхната истина. Когато четем биография или научаваме историята на някой човек, много често виждаме една истина, един порок, нещо, което го води в живота, за да направи някакъв избор или за да се откаже от него, нещо, което само той притежава – и това е, което искам да рисувам. Да намеря това в моя автопортрет, беше предизвикателство. Тъй като е първият, не съм сигурен дали съм успял докрай, но резултатът – гледаме се с едно странно отражение на стената", разказва още Мартин Джачков.
В своите картини той замества четките и боите с хартия. Създава си правила за използването ѝ: първо, трябва да я рециклира, и второ – всяко парче, вплетено в колажа, трябва да носи не само образа, необходим за изграждането на цялостния портрет, но и да носи своята история (как е намерено то, на кого е принадлежало, от какво е съвкупност). Всичко това е част от процеса на работа и точно заради тези детайли Мартин Джачков често преобръща цялото си ателие нагоре с краката. Важното накрая е всяко парче хартия да "кликне" на място си и да говори – ако не за чувство, то за усещане.
Какво обаче представлява "Правилото на Пикасо" и как го прилага българският портретист със световна слава, както и какво още разказват всички 20 портрета, включени в "Омагьосаната душа" на Мартин Джачков, която, след като срещне публиката си на ул. "Райко Даскалов“ в Пловдив, ще се премести на алеята до фонтан "Деметра" (от 19 септември до 2 октомври) - можете да чуете в звуковия файл.Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg