Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Годината на нашата любов" – съчетание на исторически факти и фикция

Ваня Георгиева и Ангелина Грозева
Снимка: Светлана Тарашоева

Романът "Годината на нашата любов“ на една от най-влиятелните италиански авторки – Катерина Бонвичини, е една необикновена история за приятелство и любов. Този богат, вдъхновяващ роман проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година, през съдбата на двама души от различни обществени прослойки. Това са героите – Валерио и Оливия, които израстат заедно в разкошната вила на семейство Морганти в Болония, стават неразделни приятели, въпреки че идват от много различни светове: Оливия, дъщерята на Морганти, е наследница на голямо индустриално богатство, докато Валерио е син на техните градинар и камериерка. Встрани от опасностите, бушуващи в нестабилната Италия през 70-те години на миналия век, двамата споделят първата си невинна целувка на пет години, което предвещава началото на дълга връзка, продължила десетилетия, споделя преводачката на книгата – Ваня Георгиева:


"Съдбите на героите се преплитат, защото първоначално живеят под един и същи покрив, но после пътищата им се разделят. На фона на един период, богат на исторически и политически събития, се развива и тази история. Героите са подбрани много сполучливо. Италия преживява големи трагедии в тези периоди. Това са едни така наречени "оловни години", защото Италия преживява големи трагедии, загиват много хора. Най-големият атентат е в Болоня. 

Двамата герои произхождат от две коренно различни семейства, но въпреки всичко тези две деца си играят заедно и тяхната детска привързаност, се превръща в една много чиста и истинска любов като чувство, но за съжаление тя е невъзможна, както повечето ни познати любовни истории. Дават си първата целувка на 5 години, но малко след това си дават и първото "сбогом". Преживяват много тежко раздялата си. Повратна година е 2011 година, когато семейството на Оливия преживява трагедия, семейството запада. Валерио се връща във вилата, в която е израснал, в друга роля, но изплуват всичките му спомени. Всичко му минава през главата. Започва да обича Оливия по нов начин, сякаш той осъзнава, че никога не може да бъде с нея, но винаги ще я обича."

Книгата "Годината на нашата любов" съчетава исторически факти и фикция. Романът проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година. Сюжетът е разделен на 5 части, които са хронологично подредени. Това е една история и за израстването – за успеха на едно момче от работническата класа до върховете на неговото развитие в бизнеса. Една фраза от финала на книгата гласи "Има периоди от живота на всеки човек, които не могат да бъдат заличени от съзнанието му. Точно тази година… точно тези месеци… точно тези места… вече знаеш, че ще ги носиш винаги в паметта си".

Катерина Бонвичини

Писателката Катерина Бонвичини е определяна като най-значимите автори на Италия, пише с  хумор, остроумие и  деликатност. Тя разделя времето си между Рим и Милано. Има диплома по модерна литература от университета в Болоня. За романа си L'equilibrio degli squali (2008) печели Premio Rapallo, Premio Fregene и Premio Frignano в Италия и Grand Prix de l'Héroïne Madame Figaro във Франция. Следват книгите Il sorriso lento (2010), "Годината на нашата любов" (2014), Tutte le donne di (2016) и Fancy Red (2018), които са преведени в няколко страни и я нареждат сред най-значимите съвременни автори в Италия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04