Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За музеите – поглед "отвътре"

Д-р Кирил Алексиев в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

"…Искам да благодаря, че давате трибуна именно на това – да говорим за проблемите, не само за хубавите неща – не да се похвалим, а да очертаем проблемите, които всъщност спъват развитието на българското музейно дело… Интересен факт за слушателите е, че "Европейски паралели – за музея, за галерията" е първото предаване, което обърна въобще внимание за проблемите в българската музейна колегия – още преди да започнат да се тиражират в другите големи медии тези проблеми, за които говорим. И всъщност вие сте положили основата на една дълга традиция да се разговаря въобще за българските музеи, което заемат много важно място в културния живот на България…" С тези думи, д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в град Благоевград, започна своето изложение за състоянието на музейните институции у нас. Отново поканихме д-р Алексиев да гостува в предаването, но този път за да изрази своето експертно мнение за все още нерешените проблеми, които пречат на развитието на музеите.

Борис ХаджийскиНепопулярни са темите за състоянието на фондохранилищата и сградния фонд, недобрата комуникация с отговорните институции и много други. Своята позиция по темите в предаването сподели и Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в град Пазарджик и председател на Националното сдружение "Български музеи". С голямо задоволство той сподели, че след натрупания опит от "общуването" с отговорните институции през отминалите месеци, може да се определи като успешна работата на Сдружението, както и на цялата музейна колегия, за да се постигне едно положително отношение към ролята и мисията на музеите в България. Оптимистично прозвучаха и неговите думи: "…И ние сме сигурни, че хората, които ръководят тези институции, от които зависят финансовите средства за българските музеи и настоящето и бъдещето на българските музеи, ще разберат най-накрая, че опазването и представянето на българското културно-историческо наследство е много важна мисия на българската държава като цяло, не само на българските музеи и това е защита на българската идентичност..!"


Снимки: Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58