Постурологията е наука за правилната стойка и е свързана със способността на човешкото тяло да поддържа баланс. За изучаването ѝ се използват методите от отоневрологията, неврологията, офталмологията и ортодонтията. Неправилната стойка на тялото крие заплаха за общото здраве на пациентите.
Колко здрави или колко болни сме, анализирайки стойката на тялото, коментират в "За здравето" д-р Венцислав Стоев, председател на Българската асоциация по постурология, и д-р Мариета Караджова, невролог.
"Бях на курс по имплантология в Италия при д-р Михаел Лопес. След курса той ме попита “Как сте, д-р Стоев, с постурологията в България?”. Отговорих: Аз не зная какво е това. Той ме заведе в една от стаите в клиниката си, където видях оборудване, каквото не бях виждал дотогава. Там видях компютърна програма и ми бяха представени случаи, в които се доказа още веднъж връзката между всички части на тялото. Показано ми бе как работят заедно лекари, зъболекари, кинезитерапевти, невролози, офталмолози. Посетих и Центъра за обучение по постурология", разказва д-р Венцислав Стоев.
Науката за правилната стойка свързва различни специалности, като обединява невролози, зъболекари, офталмолози, ортопеди, кинезитерапевти, рехабилитатори, в зависимост от конкретния случай. Това е специалност, която се занимава с индивидуалните особености на човека в цялост. Тя е изключително полезна при неясни болкови синдроми и затруднени диагнози.
"Стойката ни помага да четем, какво се случва с човека. Всички проблеми, които той е имал. Дали с вътрешните органи, дали емоционално – всичко това се отразява на стойката. Ние се учим как по стойката на човека да отриваме тези неща“, посочва д-р Мариета Караджова.
Всички органи са подвластни на гравитацията и тялото трябва да се справи с нея. Всеки човек има собствен начин, по който да се справя с различните компенсаторни механизми, които има. Основната идея тук не е да търсим идеалната, изправена стойка, а тази, която е най-удобна и възможна за конкретния човек. Има хора, които са изключително изправени, но много често се оказва, че те пък например имат много сериозни психоемоционални проблеми, заради което се е получил психосоматично много висок тонус на мускулите и в резултат на това те ходят така изпънати, като струни, което не е добре за здравето.
"Когато правим анализ на стойката, не просто гледайки, а анализирайки с определени методи, ние виждаме съотношението между ставите на тялото, които започват от горната челюст, рамената, кръста и глезените и всичко това е свързано“, казва д-р Венцислав Стоев.
Постурологията разчита тестове, които са специфични за различните отдели на човешкото тяло. При променен тонус на страничните мускули на очите, може да се промени стойката. Ако носите ортодонтски апарат, който не е точен, може да се появят болки в колената. Или от това, че се носят обувки, които не са удобни, могат да се появят както изкривявания или болки в колената, така и в кръста, допълва д-р Венцислав Стоев.
Целия разговор с д-р Мариета Караджова и д-р Венцислав Стоев можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Мариета Караджова е специалист невролог в София с 20-годишен опит. Тя е главен асистент към Катедрата по неврология на Медицински университет - София. Практикува мануална медицина от 2001 г., а от 2003 г. обучава в теорията и практиката на мануалната медицина лекари-специалисти по неврология, физикална и рехабилитационна медицина.
Д-р Венцислав Стоев е зъболекар, доктор по клинична психология, експерт по постурология и интегративна медицина. За пръв път прилага в България и открива пътя на постурологията – науката за стойката на човека. През 1981 г. завършва Стоматологичния факултет в София. През 2005 г. – магистратура по Клинична и консултативна психология към СУ “Св. Кл. Охридски” и защитава дисертация за преодоляване на страха от стоматологично лечение през 2016 г., а през 2018 г. специализира в Рим интегративна постурология при проф. Заварела и се дипломира в Университета “Жан Моне” в Брюксел.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg