Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското кино и "Оскар"-ите: сага с продължение

Снимка: operationkino.net

Виктор Божинов изтегли филма си "Бягство" от конкурса за определяне на българската номинация за "Оскар" за чуждоезичен филм, след като в края на миналата седмица бяха обявени деветте заглавия, предложени от Националния филмов център.

Решението си режисьорът и продуцентите на филма Галя Тонева и Кирил Кирилов съобщиха с писмо до изпълнителния директор на НФЦ Петър Тодоров. В него като причина за възникналия конфликт се посочва участието на един от членовете на селекционната комисия в снимачния екип на филма. Става дума за Иван Чертов, който е асистент-оператор на "Бягство". Името му не се споменава в писмото, но "това поставя под въпрос коректността на процедурата", смятат създателите на филмовата продукция. Според тях са налице предпоставки за поредни спорове в гилдията, което им дава основание да не участват "в състезание, чийто победител е предварително известен".

В "Какво се случва" Виктор Божинов обясни, че конфликтът на интереси само измества фокуса от истинския проблем – "в ситуация, в която има естетически групи, не бива комисията да преобладава от едно естетическо лоби", защото това означава, че "всички филми, които имат по-различно разбиране за това как се прави кино и кое е стойностно в киното, са автоматично отсвирени". Това от своя страна се дължи на факта, че Националният съвет за кино не е конституиран докрай, тъй като процедурата е в съда. А е там, защото две от професионалните сдружения в киносредите имат претенции за начина, по който се избират организациите, част от т.нар. "широка представителност на Съвета". В Закона за филмовата индустрия ясно е регламентирано, че процедурата за избора на филмите, включени в конкурса и определянето на българската номинация, е вменена именно на Съвета за кино. Той е консултативен орган не на Националния филмов център, а на Министерството на културата.

Миналата година отново НФЦ избра селекционната комисия и предложи филмите в конкурса, но след съгласуване с министъра на културата и делегиране на правата за това лично от него. Тогава изборът на българската номинация за "Оскар" за чуждоезичен филм също създаде скандал.

След като "Страх" на Ивайло Христов беше предпочетен пред филма "Жените наистина плачат", в който участва Мария Бакалова – председателят на комисията тази година, тогавашният член на журито Теодор Ушев, обяви, че българското кино продължава да се води и кара от архаични и съмнителни принципи и авторитети.

Според Виктор Божинов киносредите у нас не са успели да си вземат нужната поука след този случай. Сега дори се откриват неточности и по отношение на показа на филмите, които участват в надпреварата за номинацията.

Кремена Димитрова от Националния филмов център обаче обясни, че всички девет заглавия, избрани за участие в конкурса, са селектирани от изпълнителната агенция след подадени заявления, а целта на НФЦ не е да създаде напрежение в гилдията, а да даде възможност на добрите български филми да достигнат до дългия списък за наградата на Американската филмова академия и да няма нулева година и в това направление.

В крайна сметка Националният филмов център наложи промяна в състава на комисията за излъчване на българския претендент за "Оскар" – на мястото на Иван Чертов вече е операторът Алексансър Станишев. Въпреки това "Бягство" няма да участва в конкурса.

Защо филмът направи решителен обратен завой по пътя към най-престижната награда за чуждоезичен филм в света на киното и какво предстои оттук нататък – чуйте в звуковия файл.

Снимка – operationkino.net
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55