Виктор Божинов изтегли филма си "Бягство" от конкурса за определяне на българската номинация за "Оскар" за чуждоезичен филм, след като в края на миналата седмица бяха обявени деветте заглавия, предложени от Националния филмов център.
Решението си режисьорът и продуцентите на филма Галя Тонева и Кирил Кирилов съобщиха с писмо до изпълнителния директор на НФЦ Петър Тодоров. В него като причина за възникналия конфликт се посочва участието на един от членовете на селекционната комисия в снимачния екип на филма. Става дума за Иван Чертов, който е асистент-оператор на "Бягство". Името му не се споменава в писмото, но "това поставя под въпрос коректността на процедурата", смятат създателите на филмовата продукция. Според тях са налице предпоставки за поредни спорове в гилдията, което им дава основание да не участват "в състезание, чийто победител е предварително известен".
В "Какво се случва" Виктор Божинов обясни, че конфликтът на интереси само измества фокуса от истинския проблем – "в ситуация, в която има естетически групи, не бива комисията да преобладава от едно естетическо лоби", защото това означава, че "всички филми, които имат по-различно разбиране за това как се прави кино и кое е стойностно в киното, са автоматично отсвирени". Това от своя страна се дължи на факта, че Националният съвет за кино не е конституиран докрай, тъй като процедурата е в съда. А е там, защото две от професионалните сдружения в киносредите имат претенции за начина, по който се избират организациите, част от т.нар. "широка представителност на Съвета". В Закона за филмовата индустрия ясно е регламентирано, че процедурата за избора на филмите, включени в конкурса и определянето на българската номинация, е вменена именно на Съвета за кино. Той е консултативен орган не на Националния филмов център, а на Министерството на културата.
Миналата година отново НФЦ избра селекционната комисия и предложи филмите в конкурса, но след съгласуване с министъра на културата и делегиране на правата за това лично от него. Тогава изборът на българската номинация за "Оскар" за чуждоезичен филм също създаде скандал.
След като "Страх" на Ивайло Христов беше предпочетен пред филма "Жените наистина плачат", в който участва Мария Бакалова – председателят на комисията тази година, тогавашният член на журито Теодор Ушев, обяви, че българското кино продължава да се води и кара от архаични и съмнителни принципи и авторитети.
Според Виктор Божинов киносредите у нас не са успели да си вземат нужната поука след този случай. Сега дори се откриват неточности и по отношение на показа на филмите, които участват в надпреварата за номинацията.
Кремена Димитрова от Националния филмов център обаче обясни, че всички девет заглавия, избрани за участие в конкурса, са селектирани от изпълнителната агенция след подадени заявления, а целта на НФЦ не е да създаде напрежение в гилдията, а да даде възможност на добрите български филми да достигнат до дългия списък за наградата на Американската филмова академия и да няма нулева година и в това направление.
В крайна сметка Националният филмов център наложи промяна в състава на комисията за излъчване на българския претендент за "Оскар" – на мястото на Иван Чертов вече е операторът Алексансър Станишев. Въпреки това "Бягство" няма да участва в конкурса.
Защо филмът направи решителен обратен завой по пътя към най-престижната награда за чуждоезичен филм в света на киното и какво предстои оттук нататък – чуйте в звуковия файл.
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници. Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни..
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg