Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За любовта към Мастъра

| обновено на 01.09.22 в 13:59

"Колко е лесно да бъдеш обичан" – книгата на Александра Александрова – събира 25 истории от учениците на Стефан Данаилов. Сред актьорите са Параскева Джукелова, Иван Бърнев, Асен Блатечки, София Бобчева, Антоанета Добрева – Нети, Иван Юруков, Александър Кадиев, Деян и Дарин Ангелови, Стефания Колева и още от най-разпознаваемите имена от българската сцена.

"Образът на учителя Стефан Данаилов се изграждаше постепенно пред мен. – казва Александра Александрова – Той е бил много нетрадиционен учител. Повечето му студенти делят живота си преди и след срещата със Стефан. Той многократно им е повтарял, че за него не е толкова важно дали ще ги научи на всички тънкости в театъра и дали ще станат добри актьори и дори дали ще станат въобще актьори, но за него е било важно, след като напуснат Академията, те да излязат добри хора."

Издателите променят концепцията си за книгата, която първоначално е била замислена като хронология на различните випуски на Мастера. След като събират интервютата, обаче решават да следват друга логика и да редуват емоционалните състояния, в които ни потапят историите.

"Можем да видим Стефан Данаилов в една много бохемска светлина, но с течение на годините бохемът става малко по-уморен. – казва Александра Александрова – Той е намирал в своите ученици семейство и спасение, струва ми се, че от едни момент натам след всички удари и завои, които прави животът, той малко се е прибрал, малко се е уморил. 

В книгата присъства много често и образът на неговата Мери, нейната загуба е един от най-тежките му моменти. Много, много години по-късно, дори някои по времето на тези разговори, неговите ученици си даваха сметка, че той е минавал през тежки неща. Много от тях постфактум осъзнаха, че и те са били негова опора, не само той тяхна."

"Колко е лесно да бъдеш обичан" беше представена в кино "Кабана" в София, а на 31 август е и нейната премиера на Празниците на изкуствата "Аполония"

Чуйте разговора с Александра Александрова в "Какво се случва".



Снимки – Аполония
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11