Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бахрейн галиш камили за милиони, но не можеш да ги яздиш

Симпатичен морски лъв се плези на децата

В Бахрейн камилата е почитана колкото кравата в Индия, че дори и повече. Защото без гърбатото животно не можеш да оцелееш в пустинята. Затова петстотинте галеници на шейх Мухамад ал Халифа с личната ферма на владетеля си живеят царски. Те нямат никакви задължения, освен да дефилират на националния празник на островната държава и да се представят достойно на конкурса "Мис Камила", освен ако не тренират за състезания.

Цената на ездитните животни, които печелят надбягванията, стига до космически висини в милиони долари. Затова в Royal Camel Farm можеш да ги погалиш, да им подадеш свежа трева, но не и да се качиш върху тях. А те толкова са свикнали с посетителите, че сякаш позират и все гледат да влязат в кадър.


Камилската ферма е създадена през 70-те години на ХХ век и тутакси печели популярност със симпатичните си обитатели и с факта, че може да бъде посетена напълно безплатно. Особено симпатични са бебетата и тийнейджърите, които любопитно се втурват към посетителите. Ако попаднеш на правилния гледач дори можеш да получиш двулитрова бутилка с биберон и да нахраниш някой гладен малчуган.


Всяка камила си има персонална хранилка и поилка под акуратно подредени навеси. Не можеш да обиколиш всички, но пък можеш да им подадеш свежа трева и да си направиш незабравимо селфи. На гостите е разрешено да снимат и да галят животните, но никой не е застрахован от навика им да плюят зрелищно. Фермата граничи с гора от финикови палми, където  да се скриеш от палещите лъчи на слънцето и ако успееш да докопаш клонка, да хапнеш и свежи фурми с невероятно сладък вкус.


Най-често посещението на Royal Camel Farm е част от обиколните турове на столицата на Бахрейн – Манама, чиято цена от 150 долара може да ви се стори солена, но припомням, че това е една от държавите с най-висок стандарт в света и един местен динар е 5 лева.

Самостоятелното посещение е евтино и лесно – от централната гара тръгва автобус №13. Цената на билета е около 3 лева, ако не си се сдобил с дневна карта, при която пътуваш "на корем" за около 5 лева. След половин час си във фермата с дружелюбните камили, които чакат с нетърпение да се забавляват с двукраките гости.


Не по-малко завладяващо е друго зооприключение в Манама – Dolphin Resort. Както личи от името, в него главни действащи лица са усмихнатите бозайници, делфините. За радост на децата, те имат по четири представления дневно, всичките по вечерно време, заради неистовите жеги.

Делфиинариумът е разположен на крайбрежната алея Ал Фатих в парка "Марина Гардън". От 1998 година той забавлява на всяко шоу по 620 посетители от всички възрасти.


Докато чакат публиката да изпълни амфитеатъра делфините правят весели лупинги и от време на време изскачат от басейна и се плъзгат по сцената, за да покажат на дресьорите, че нямат търпение да започнат. Сценарият обаче повелява да изчакат още малко. Солиден морски лъв тутакси им открадва вниманието на зрителите. Особено когато позволява на дечицата да  хвърлят обръчи към врата му и им се плези артистично, когато не улучат.

Изведнъж се появява малко тюленче, което жизнерадостно се хвърля да раздава мокри целувки с миризма на риба и да се гушка.

Делфините едва дочакват да се включат в шоуто с прескачане на обръчи, хвърляне на топки, гмуркане за предмети… Гвоздей на шоуто е плуването с любвеобилните бозайници, което се заплаща извън билета от 5 динара. Не по-малко са желаещите за снимка, която да предизвика завист в социалните мрежи.


При личен разговор с мен треньорът сподели, че след като приключат, той остава да играе с делфините поне още час, защото имат нужда от забавления и движение и 45-минутните представления не им стигат.

Снимки: Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35