Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Тодоров: За изкуството и апокалиптичният свят

Наричат Владимир Тодоров най-успелият българин в Холивуд.  Повече от 30 години той измисля и рисува персонажи във филми на Спилбърг,  Крис Кълъмбъс и Земекис. В рамките на Аполония 2022 на 5 септември в предвидена среща с аниматора и визуален артист Владимир Тодоров в SoundCafé/YachtClubв Созопол. От 11:00 ч. публиката може да научи неговата история за "Цената на успеха". 


"В живота си аз не се взимам на сериозно, но взимам на сериозно работата и имам сериозно отношение към нея. Не знам защо такива песимистични, антиутопични идеи ми влизат в главата, това са някакви сънища. Така беше и с предишния ми филм "Трепет", казва за "Артефир" Владимир Тодоров.

Аниматорът споделя, че войната в Сирия го е вдъхновила за реализира анимационната лента "Мечтател". Това е вторият му авторски филм и отзивите на критиката за него са повече от възторжени. Разрушенията на една култура, която изчезва в рамките на няколко години се оказват решаващи. И допълва че създава един свят, разрушен от възрастните, оставили едно невинно дете да се справя с грешките им. Но, във филмите му винаги има капка оптимизъм.

"При всяка война изкуството е оцелявало. Хората дори и в най-тежките моменти имат нужда от някакво развлечение или някъде, където да се скрият и да избягат от тази действителност“, твърди Владимир Тодоров.



Сюжетът на лентата отвежда в недалечното бъдеще, когато планетата Земя се е превърнала в пустинен остров насред океан, потънал в мрак и тишина. Изоставено на този остров и единствено оцеляло след апокалиптична катастрофа е дете, което отчаяно търси начин да се добере обратно до цивилизацията. Анимационния филм "Мечтател" е антиутопична приказка, визуализираща хипотетичните страхове на милиони деца, растящи в един все по-несигурен и объркан свят.

Аниматорът обича да открива нови неща, постоянно търсещ е и мрази самодоволството. "В момента в който попаднах в реална конкурентна среда, трябваше много бързо да се науча или тази среда щеше да ме изхвърли. И след това стана рутинен навик, част от природата да не стоя бездейно“, посочва Владимир  Тодоров. 

Изминатият път учи аниматора на дисциплина в работата и  дисциплина по отношение на егото. Придобил е навикът да потиска и да търпи критика, както  да изхвърля ненужното.


"Никога не съм усещал, че съм успял, защото не знам в какво се изразява. Успехът е мимолетен и те разглезва, докато неуспехът те учи на много, тогава виждаш къде си се спънал и какво да избягваш", твърди Владимир Тодоров.

 Анимационният филм "Мечтател", който е част от фестивалната програма тази година и ще бъде представен на 4 септември от 20:00 ч. в Лятното кино в Созопол.

Целия разговор с Владимир Тодоров можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: ФС на Владимир Тодоров, apollonia.bg
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00

Хора сме, помагаме

В редакция "Хумор и сатира" изкуствен интелект не вирее, всичките сме хора и затова сме и ЧОВЕЦИ, та помагаме, в което можете да се уверите в  неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Рашко Младенов, Антон Радичев, Иван..

публикувано на 08.11.24 в 12:21

"Арт" на Ясмина Реза с премиера в Пловдив

Спектакълът "Арт" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Постановката по една от най-известните пиеси на Ясмина Реза е на режисьора Живко Гущеров, който е работил по превода на Красимир Мирчев. Пиесата, писана през 1994 година, се играе с голям успех в целия свят и е отличена с едни от..

публикувано на 08.11.24 в 11:08

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..

публикувано на 07.11.24 в 17:35

Да се върнем в 40-те с любителските филми на Серафим Мънков

Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война?  "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..

публикувано на 07.11.24 в 17:10