Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: За носталгията към един забравен, но невъзможен живот

Когато историите рязко започват да се разминават в книгата "Хагабула"

"Хагабула" е роман, който следва пътешествието на Ернан Кортес и неговата експедиция към планината на ацтеките в Мексико. Авторът Тодор П. Тодоров определя  в "Артефир" своя роман като мултижанров.

"В него се пресича авантюрна нишка. Той може да се чете като приключенски, но същото време в него има и фантастични елементи, има и някакво философско измерение. В книгата има и фикционална география. Места, които не трябва да са точно там. Има исторически събития, които тръгват в друга посока, спрямо историята, която познаваме", посочва авторът.

В книгата всеки от героите разказва историята на другите герои. Непрекъснато се случва всеки сам да чуе своята история, вече променена точно както легендите за Новия свят са достигали до Стария с фантастични добавки. Всеки от героите има своята собствена истина, която не отговаря съвсем на истината на другите. При всеки от тях тази собствена истина понякога се оказва тяхната причина те да воюват. Романът задава въпроси за вечността на желанията и ролята на жените в един обречен свят, създаден от мъже. 


"Животът действително е фантастичен, действително е вълшебен и има нещо чудно в него. Но тези хора – експедицията на Кортес ние западните хора сме забравили това, забравили сме това измерение на живота. Имаме носталгия към един забравен, но невъзможен живот", допълва Тодор П. Тодоров.

Целия разговор на Тодор П. Тодоров можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: ИК "Жанет 45"
По публикацията работи: Наталия Маева
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45