"Хагабула" е роман, който следва пътешествието на Ернан Кортес и неговата експедиция към планината на ацтеките в Мексико. Авторът Тодор П. Тодоров определя в "Артефир" своя роман като мултижанров.
"В него се пресича авантюрна нишка. Той може да се чете като приключенски, но същото време в него има и фантастични елементи, има и някакво философско измерение. В книгата има и фикционална география. Места, които не трябва да са точно там. Има исторически събития, които тръгват в друга посока, спрямо историята, която познаваме", посочва авторът.
В книгата всеки от героите разказва историята на другите герои. Непрекъснато се случва всеки сам да чуе своята история, вече променена точно както легендите за Новия свят са достигали до Стария с фантастични добавки. Всеки от героите има своята собствена истина, която не отговаря съвсем на истината на другите. При всеки от тях тази собствена истина понякога се оказва тяхната причина те да воюват. Романът задава въпроси за вечността на желанията и ролята на жените в един обречен свят, създаден от мъже.
"Животът действително е фантастичен, действително е вълшебен и има нещо чудно в него. Но тези хора – експедицията на Кортес ние западните хора сме забравили това, забравили сме това измерение на живота. Имаме носталгия към един забравен, но невъзможен живот", допълва Тодор П. Тодоров.
Целия разговор на Тодор П. Тодоров можете да чуете в звуковия файл.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg