Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Марин Бодаков

Снимка: Ана Лозева

Поет от висока класа, един от най-добрите журналисти в областта на културата, обичан и ценен университетски преподавател, личност с ерудиция, скромност и обществена и гражданска ангажираност – такъв остава в паметта Марин Бодаков, който напусна този свят преди година.

Помагаше на всеки, подкрепяше, споделяше болките и радостите, даде най-доброто от себе си на много млади поети и бъдещи журналисти, книжари, научи много деца, че четенето, книгите и изкуството са важна и незаменима част от съществуването, беше всеотдаен до последен дъх.

"Марин Бодаков имаше специфичен, неповторим глас в българската поезия, казва Кристин Димитрова. Ненавременната му смърт прекъсна творческия път на един талантлив автор, който живееше с литературата и чрез нея – но не по обичайния начин, който подсказва клишето, не. При Марин нямаше поза, нямаше претенция, нямаше преструвка. Нямаше жажда по словесната украса и многословието. Той категорично не желаеше чрез всяка нова книга да надскача себе си с все повече и по-ярки думи. Той дълбаеше. Марин беше поет на тишината, защото я чуваше. Долавяше това, за което само един много задълбочен читател има сетива, и което само един силно емпатичен човек може да прозре между думите. Марин умееше да изслушва и хора, и книги."

Поезията му тепърва ще се оценява по достойнство. За нея проф. Александър Шурбанов казва: "Това са стихотворения, които търсят език за неназовимото. Които карат нагнетеното мълчание да проговори."

Чуйте Стефан Иванов, поет и драматург.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Ботйов

Боян Ботйов: За родовата памет и завета на Христо Ботев

На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..

публикувано на 06.01.25 в 11:05

177 години от рождението на Христо Ботев

На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..

публикувано на 06.01.25 в 10:35

Неда Спасова и мотивите ѝ да обича киното

За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..

публикувано на 06.01.25 в 09:35

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35