Глобалното затопляне вече не е нежелан, но възможен сценарий за планетата, която обитаваме, а ситуация, в която съществуваме. Земята повече не става за живеене – в нея няма необятна замръзнала повърхност, няма и бели шапки на ледниците. Това кара човешкия вид, приютил се в множество капсули, наподобяващи малки бели балончета, които се реят в космоса, да потегли към нови планети в търсене на убежище. И намира такова... в галерия Little Bird Place.
До 6 октомври там ще са поместени мрачните, но и изпълнени с чувство за хумор "Убежища" на Димитър Солаков. В новата си изложба художникът разказва за едно възможно и оптимистично бъдеще на света, с което умело провокира размисъл.
Темата за унищожаването на планетата е в основата на серия от живописни работи, озаглавени "Изход", както и на една голяма кинетична инсталация. В нея откриваме серия от кутии, които пресъздават "убежищата" на насекомите в един разгърнат отрязък от природен пейзаж – мъртва среда, красив аквариум, пълен с имитация на живот, осветен от хладна неонова светлина. С тази инсталация авторът пита дали сме способни да харесаме истинската природа, след като не спираме да се пренасищаме визуално с коригираната от социалните медии действителност.
На друго място в изложбата пък художникът изписва с неон, който не спира да мига тревожно, два надписа: Permafrost, което означава "вечната замръзнала земя", и Ice Caps – "белите шапки на ледниците".
Димитър Солаков е посветил цялото си досегашно творчество – независимо дали говорим за фотография, видео, рисунки, картини, 3D принт – на екологията. В неговите работи тя е разбрана широко – както в научен, така и в личен житейски план. Такива са например проектът му "Нека човечеството се преобърне, имам нужда от по-малко приоритети" и изложбата му "Автопортрети", която отразява живота на автора в продължение на четири години. За Солаков това е един период на изолация и внимателно изграждане на личната екосистема. В творбите си той е страничен наблюдател, но и изследовател преживенец.
Повече за "Убежищата" си Димитър Солаков разказва в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg