В търсене на чиста и достъпна енергия за човечеството – какви са възможните прототипи на електроцентрала и топлоцентрала в бъдещето? Какви са научните открития и разработки в енергийния сектор и съдбата им с днешна дата?
“Посветил съм живота си и моята научна кариера точно на реализацията на нова технология, която е абсолютно чиста и е свързана със студен ядрен синтез. Имах щастието при научните ми изследвания да извърша успешни експерименти на студен ядрен синтез“, казва в “Нашият ден“ проф. Димитър Александров, ръководител на научна лаборатория в Lakehead University в Канада.
Близо ли сме до чистата и достъпна енергия?
“Да, смея да твърдя, че се намираме точно до този праг. Експериментите бяха извършени в моята лаборатория, претендирам, че това са първите успешни експерименти в областта на студен ядрен синтез, водещи до значително отделяне на енергия за сравнително кратък период, говорим за секунди. Експериментите са повторяеми, което означава, че може да се мисли за разработването на нов енергиен източник, първоначално във вариант на прототип“, каза още проф. Александров и допълни:
“Експериментите могат да се считат за необходимата база за непосредствено развитие на нова технология за добиване на енергия, независима от изкопаеми горива. Няма въглеродни емисии, независима е и от времето. Ядрена енергия е, но не е свързана с излъчването на радиация и с натрупването на радиоактивни отпадъци, а е и евтина.
Има интерес към получените резултати, но трябва да се отчете и факторът конкуренция. Има много въпроси, които се отправят към мен по отношение на самия процес. Това е процес, който дава енергия и същите продукти, както процесите в слънцето и тези при водородната бомба, но без външна радиация. Той е абсолютно контролируем.“
Приложенията...
“Самото откритие и технология могат да се използват за разработката на енергийни източници по отношение на производството на електричество, като говорим за малки енергийни източници, които да захранват едно домакинство, което не е най-ефективният модел. По-скоро захранване на изолирано селище, което в момента използва дизелови генератори, които са неекологични. Технологията може да бъде приложена и в изграждането на големи енергийни мощности, които да бъдат включени към национална електропреносна мрежа“, каза още проф. Александров в интервю за БНР и информира:
“В момента говорим за начало на един европейски проект, където откритието ще бъде материализирано по отношение на изграждането на нов енергиен източник, като желанието ми е България да бъде входна точка към Европа в това отношение. България може да стане входна точка в Европа по отношение на разработването на нов енергиен източник“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg