Нова асоциална поезия се обръща към темата за Студената война в новия брой на едноименното списание. Редакторите и близо 60 автори интерпретират по игрив начин миналото, като третират проблема за войната през проблема за паметта.
"В крайна сметка ние трябва да помним миналото, да го наследяваме. Примерно от другата половина на Нова асоциална поезия, които са ветерани на литературните сцени – по-възрастни са, имат пряк опит, преживели са този сложен период, геополитически и в историята на България, за да стане диалог, да има приемственост. Рано или късно, каквото и да се случва в момента по света – то ще се превърне в наследство, в памет, която ще трябва да предадем нататък", каза в "Артефир" Стефан Гончаров, редактор и автор в Нова асоциална поезия.
Диалогът между поколенията ще има и реално измерение – на 24 септември от 18.30 часа в клуб "Ялта" авторите ще четат своите текстове и ще провокират емоции. Идеята обаче е да се премине отвъд тревожността, която неминуемо спохожда войната и всичко, което произлиза от нея.
Мартина Василева е дизайнерът на списанието. Тя създава графичната идентичност на броя, ангажиран с темата за Студената война, като заимства от визуалната култура, запечатана в архивните кадри от този период.
"Ние действително нямаме конкретен достъп до този период и разчитаме на това, което ни е предадено от нашите близки, ние сме младо поколение – така че и от интернет, за да установим някаква връзка с това, което се е случило, и разбира се, да го преработим през нашето въображение. По този начин то резултира в това, което правим, което творим", обясни тя.
Студената война е тема в броя на Нова асоциална поезия, но преди всичко естетически, защото списанието дава свобода на всеки автор, независимо дали се занимава с поезия, проза или превод, да играе с думи, да диалогизира, да бъде критичен в своите мисли и възможности.
Същото ще се случи и на 24 септември, когато четенето на Студената война ще бъде поредното култивиране на свободен дух и споделяне на изкуство с публиката в стила на ранния модернизъм. Участие в него ще вземат и музиканти и актьори.
Стефан Гончаров и Мартина Василева разказват подробностите в звуковия файл.
Снимка – Нова асоциална поезия
На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..
Да мяташ фолк екзотиката между острите зъби на кръвожадните жанрове, за да чуеш (и видиш) кой от тях в чий хоризонт ще се удави, отдавна не е нещо ново и от експеримент залегна трайно в репертоара на редица групи от различни краища на света. Сред най-умелите майстори на тая весела и забавна бод-тропоска са швейцарските пионери "Елвейти"..
В моноспектакъла "Доброто тяло" актрисата Аделина Петрова и режисьорката Анастасия Събева изследват на какво е готова една актриса, за да спечели кастинга за мечтаната си роля, кастинга в любовта или просто в живота? Какви неща вълнуват актрисата зад кулисите, когато не я виждаме, и какви неща вълнуват обикновената жена, която всъщност..
Младата галерия "Риволи" на семейство д-р Николай Болтаджиев и Елена Болтаджиева, с фокус към международното модерно изкуство, откри четвъртата си подред изложба със съвременни португалски стрийтарт художници. Графити изкуството е символ на свободното изразяване, което творбите ясно показват. Шестнайсет са платната, с които творците..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971 г., когато случайно е открит по време на обработка на земята. Плугът на един от земеделските работници попада в керамична пещ, което води до стартирането на археологически разкопки. Археологът..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg