Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По следите на нацистка експедиция в Амазония

Дълбоко в джунглите на Амазония и днес се извисява гроб със свастика на върха... Нацисти и евреи, икономически и политически емигранти от целия свят, потомци на роби и на индиански империи… в огромния етнически котел на Южна Америка се оглежда историята на съвременния свят. Във всичко това има и значимо българско присъствие. Писателят и бизнесменът Илко Минев, човек с български и еврейски корени, живеещ от много десетилетия в Бразилия, е написал книгата "По следите на Алемоа", която е вече бестселър в най-голямата южноамериканска страна и излиза тези дни и на български. Става дума за нацистка експедиция от 1935 г. до 1937 г. на територията на днешна Френска Гвиана.

Това е повод да поговорим за митовете и връзките на Райха с Южна Америка, за българското присъствие в тези сюжети, както и за днешното съвремие. Гостуващият в България Илко Минев и неговият издател Христо Георгиев разказват за повода за написване на книгата и опасностите по време на експедицията. 

Историкът от БАН Николай Поппетров ни осведомява защо нацистка Германия е гледала толкова страстно към тази част на света, а историкът от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" доцент Валентин Петрусенко споделя свои наблюдения върху историята на Южна Америка. 

Илко Минев е склонен да вижда в непремисленото отношение към индианските малцинства и към джунглите на Амазония заплаха за днешната ни цивилизация.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08