В Литературния клуб на Столична библиотека беше представена издадената в Загреб Антология на съвременната българска поезия "На последния етаж на небето", посветена на поета Марин Бодаков. Подборът е негов и на Силвия Чолева и Людмила Миндова, преводът е на Ксения Банович, Паола Чачич и Ана Васунг, а редактор на книгата е поетът Иван Херцег. Той дойде специално от Хърватия за представянето на луксозния том в София заедно с две хърватски поетеси – Звездана Йембрих и Кристина Шпиранец, които ще четат свои стихове на поетическото матине на 24 септември.
Да припомним, че томът беше вече представен пред хърватската публика през лятото, когато излезе от печат, а по думите на Иван Херцег вече е много добре приет сред хърватските читатели и добива все повече популярност.
Премиерата в София беше организирана от Столична библиотека, Издателство за поезия ДА и "Разговори за литературата и полуострова" (ИБЦТ – БАН) с подкрепата на фондация "Традуки".
Антологията включва 53 автори и е 282 страници: Александър Геров, Блага Димитрова, Радой Ралин, Иван Радоев, Иван Теофилов, Иван Динков, Константин Павлов, Христо Фотев, Николай Кънчев, Биньо Иванов, Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Александър Шурбанов, Борис Христов, Иван Методиев, Виктор Самуилов, София Бранц, Георги Борисов, Палми Ранчев, МалинаТомова, ЦочоБояджиев, РуменЛеонидов, Едвин Сугарев, Илко Димитров, Кирил Мерджански, Ани Илков, Владимир Левчев, Георги Рупчев, Росен Друмев, Петър Чухов, Аксиния Михайлова, Кристин Димитрова, Александър Секулов, Николай Бойков, Яна Букова, Цветанка Еленкова, Елин Рахнев, Георги Господинов, Мария Вирхов, Марин Бодаков, Кирил Василев, Ивайло Иванов, Тома Марков, Азиз Шакир-Таш, Надежда Радулова, Иван Христов, Владислав Христов, Калоян Игнатовски, Николай Атанасов, Васил Балев, Белослава Димитрова, Иван Ланджев, Стефан Иванов.
Чуйте репортаж от събитието в Столична библиотека с участието на Людмил Миндова и Иван Херцег.
Снимка – Столична библиотека
На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..
Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg