Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са изборните ни конституционни права?

Анелия Торошанова, д-р Орлин Колев и адв. Захари Генов (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Свидетели сме на не толкова усилена предизборна кампания, като за сметка на това се манифестират сериозни политически обещания. Какво можем да очакваме на 3 октомври 2022 г.? Какви са изборните ни конституционни права? 

Д-р Орлин Колев – преподавател по конституционно право в СУ "Свети Климент Охридски", консултант на предаването "Законът и Темида", коментира темата:

Девалвация на политическите обещания

"Предизборната кампания като че ли е осеяна с гръмки обещания, в които се говори по много сериозни теми – за смяна на Конституцията, промяна на системата на управление, съдебна реформа и т.н. струва ми се, че в рамките на предизборната кампания тези по същество много сериозни и важни за обществото и държавата теми някак си ще бъдат използвани не в онзи смисъл, в който са предвидени и предназначени."

Възможна ли е промяна на формата на управление и преминаване към президентска република чрез референдум?

"Категорично не. Разбира се, това е част от политическата риторика на една политическа партия. Въпросът за формата на държавно управление и устройство – това става единствено чрез Велико народно събрание. Народът не може да се произнася по тези въпроси чрез референдум. След като самата Конституция урежда, че формата на държавно управление може да се промени само и единствено от Великото народно събрание, то всякаква друга форма на пряка или непряка демокрация – израз на суверинитет или не – е невъзможна, т.е. не може да бъде преодоляна."

Служебен кабинет и след парламентарните избори – доближаване до президентска република?

"На практика служебното правителство следва да бъде следствие от невъзможността на Народното събрание да излъчи редовно. А служебното правителство се назначава от президента. На практика при липсата на парламент и назначавайки служебно правителство, президентът малко или много има досег до изпълнителната власт. А характерно за президентските републики е, че президентът упражнява изпълнителната власт. 

Служебното правителство може да остане същото, а може и негови членове да бъдат подменени. Основното е, че следва да им бъде подновен мандатът – да им се дадат наново пълномощия с нов акт от президента."

Каква е оценката на д-р Орлин Колев за проекта за Антикорупционен закон, подготвен от служебния министър на правосъдието Крум Зарков; за допустимостта на искането на Министерския съвет до Конституционния съд за правомощията на главния прокурор; дали ни очаква конституционна криза и от кого зависи това – чуйте пълното интервю в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46