Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) организира двудневна конференция на тема "Нововъзникващи тенденции в изкуствения интелект и компютърните изследвания". Тя ще се проведе на 30.09 и 01.10.2022 г. в зала "Джон Атанасов" в София Тех Парк. Събитието събира световния елит в изкуствения интелект и информатиката.
Презентациите ще включват машинно обучение, компютърно зрение, автономни автомобили, киберсигурност, обработка на естествен език, езици за програмиране, криптография, компютърни архитектури, както и верификация от световноизвестни изследователи, повечето от които ментори в докторантската програма на института.
INSAIT е структуриран като специално звено към Софийския университет "Св. Климент Охридски" в партньорство с два от най-добрите технологични университети в света – Федералния технически университет в Цюрих и Политехническия университет в Лозана. Институтът е финансиран от българското правителство с близо 170 млн. лв. за период от 10 години. Една от мисиите на INSAIT е утвърждаване на региона като дестинация за научни изследвания и дълбоки технологии от световно ниво.
"Регионът на Югоизточна Европа има традиция в елитната подготовка на своите ученици, било то под формата на олимпиади по физика, математика и информатика. Това е най-важната стъпка при създаването на една високотехнологична екосистема“, споделя в "Нашият ден" Борислав Петров, изпълнителен директор на INSAIT.
Необходимо е да бъде приложен моделът на Израел, Швейцария и САЩ за привличане, развитие и задържане на таланта. Този модел в момента липсва, той не е приложен и това води до много структурни проблеми. Българските суперталанти, които могат да направят фундаменталните промени в технологиите и в науката, нямат реално основата и условията да се върнат в страната и да творят.
Водеща българска IT компания е инвестирала близа 12 млн. лева в образование и наука. По този начин България да се превръща в първа държава в региона, която разполага с Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии. Вече четири години се работи по изграждането на неговата структура и това е резултат от усилията на няколко правителства, припомня Борислав Петров.
Със старта на същинската работа на института се очаква страната ни да затвърди позицията си на световната карта на иновациите и науката. В стратегията на ІNЅАІТ е заложена интензивна работа с техническите и математическите гимназии в България и искаме да върнем положителното отношение към науката и изследванията", казва Борислав Петров.
Сред участниците във форума са д-р Кристина Тутанова, изследовател в Google AI и гост преподавател във Вашингтонския университет, ментор в докторантската програма на INSAIT, както и проф. Люк Ван Гуул, професор във Федералния технически университет и изследовател в INSAIT. Един от най-цитираните учени в света и пионер в сферата на машинното самообучение и компютърното зрение.
Според Борислав Петров България трябва да привлича българите, които са били в чужбина, но и таланти от целия свят. Това ще доведе създаването на нови технологични компании, използвайки опита на големите изследователски центрове.
Целия разговор с Борислав Петров можете да чуете в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg