Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Петров: Конференция събира световния елит в изкуствения интелект и информатиката

Снимка: pixabay.com

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) организира двудневна конференция на тема "Нововъзникващи тенденции в изкуствения интелект и компютърните изследвания". Тя ще се проведе на 30.09 и 01.10.2022 г. в зала "Джон Атанасов" в София Тех Парк. Събитието събира световния елит в изкуствения интелект и информатиката. 

Презентациите ще включват машинно обучение, компютърно зрение, автономни автомобили, киберсигурност, обработка на естествен език, езици за програмиране, криптография, компютърни архитектури, както и верификация от световноизвестни изследователи, повечето от които ментори в докторантската програма на института.

INSAIT е структуриран като специално звено към Софийския университет "Св. Климент Охридски" в партньорство с два от най-добрите технологични университети в света – Федералния технически университет в Цюрих и Политехническия университет в Лозана. Институтът е финансиран от българското правителство с близо 170 млн. лв. за период от 10 години. Една от мисиите на INSAIT е утвърждаване на региона като дестинация за научни изследвания и дълбоки технологии от световно ниво.

"Регионът на Югоизточна Европа има традиция в елитната подготовка на своите ученици, било то под формата на олимпиади по физика, математика и информатика. Това е най-важната стъпка при създаването на една високотехнологична екосистема“, споделя в "Нашият ден" Борислав Петров, изпълнителен директор на INSAIT.

Необходимо е да бъде приложен моделът на Израел, Швейцария и САЩ за привличане, развитие и задържане на таланта. Този модел в момента липсва, той не е приложен и това води до много структурни проблеми. Българските суперталанти, които могат да направят фундаменталните промени в технологиите и в науката, нямат реално основата и условията да се върнат в страната и да творят.

Водеща българска IT компания е инвестирала близа 12 млн. лева в образование и наука. По този начин България да се превръща в първа държава в региона, която разполага с  Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии. Вече четири години се работи по изграждането на неговата структура и това е резултат от усилията на няколко правителства, припомня Борислав Петров.

Със старта на същинската работа на института се очаква страната ни да затвърди позицията си на световната карта на иновациите и науката. В стратегията на ІNЅАІТ е заложена интензивна работа с техническите и математическите гимназии в България и искаме да върнем положителното отношение към науката и изследванията", казва Борислав Петров.

Сред участниците във форума са д-р Кристина Тутанова, изследовател в Google AI и гост преподавател във Вашингтонския университет, ментор в докторантската програма на INSAIT, както и проф. Люк Ван Гуул, професор във Федералния технически университет и изследовател в INSAIT. Един от най-цитираните учени в света и пионер в сферата на машинното самообучение и компютърното зрение.

Според Борислав Петров България трябва да привлича българите, които са били в чужбина, но и таланти от целия свят. Това ще доведе създаването на нови технологични компании, използвайки опита на големите изследователски центрове.

Целия разговор с Борислав Петров можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – pixabay, insait.ai
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15