"Културата – това е правилото, изкуството – това е изключението в нея", казва революционният френски режисьор Жан-Люк Годар, който трансформира света на киното. И точно към това изключение се стремят всички, които обичат филмите – киното да бъде възприемано преди всичко като изкуство, което отглежда вкус и отношение. Създателите на българско кино и всички, отдали себе си на него, не правят изключение.
Как обаче се образова публика в любов към киното и желание за размисъл над това, което то прокарва като послания? И то млада публика, в която засее ли се усещането за живот на екрана, който дълго битува у човека и след финалните надписи на един филм – остава завинаги. Как се привлича същата тази публика обратно в киносалона във време на възход на конкурентната дигитална среда? Как хората, които живеят в непривилегиранованите части на страната ни, могат да разберат за какво говори Бертолучи, когато казва "да влезем в залата и да сънуваме един и същи сън заедно"? Защо е важно да се размишлява над тези въпроси, да се търсят добрите примери и възможността за тяхното прилагане и у нас?
Юбилейното 40-о издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" повдигна и тази тема. Освен наситената с емоционални филми конкурсна и съпътстваща кинопрограма, множеството срещи с екипи, от които за пореден път се затвърди тенденцията, че именно така се привлича и задържа любопитството на зрителите към даден филм и изложбата на незабравимите, фестивалът организира и отворени дискусии, които обговарят състоянието, развитието и бъдещето на киното у нас. Една от тези дискусии беше организирана от "Творческа Европа МЕДИА" – България и целеше да говори за киното днес, а именно – за предизвикателствата, пред които е изправен традиционният кинопоказ, за начините, по които киното може да достигне до нови публики, да ги образова и да създаде практика на гледане у тях, най-вече у младите, и за нуждата от изграждане на една добре формулирана политика в тази посока.
В рамките на дискусията бяха представени успешните практики, подкрепени от програма "Творческа Европа МЕДИА". В частност беше споделен опитът на бюрата на програмата, която подкрепя европейското кино от 1991 година, у нас и на Балканите. Участие взеха и представители от Хърватия, Гърция и Северна Македония.
Дискусията даде повод за разговор и в ефира на "Какво се случва", където директорът на бюрото на "Творческа Европа МЕДИА" в България Камен Балкански, програмният директор на Дома на киното в София Христо Христозов и Ралица Асенова, съосновател на сдружение "Арте Урбана Колектив" и координатор на CinEd – Европейско кинообразование за деца и младежи, се запитаха кога за последно всеки от нас е ходил на кино.
Чуйте разговора в звуковия файл и ако имате желание – задайте този въпрос и на себе си.
Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..
В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..
На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..
"Магията на Изтока" е изложбата живопис на Силвана Пападами, която вече може да бъде разгледана в галерия "Еритаж". Темата ѝ е свързана с мистиката на изтока, като по-специално внимание е обърнато на Япония. Техниката е живопис върху коприна, което се оказва трудно за изпълнение, защото се улавя всеки трепет на ръката и художникът няма право на..
Една жена изживява страстната любов, за която винаги е мечтала. Тя е обичана, желана, уверена, изпълнена със силни чувства. Всичко е по-красиво от всякога, докато малките белези на страстта по тялото ѝ не започнат да говорят на близката ѝ приятелка за криворазбрана "любов". Едната е актриса, за която прожекторът никога не угасва, а другата – малкият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg