Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между утопия и антиутопия, като за целта се споменава и за някои експерименти – например "Вселена 25" на Джон Калхун, който потвърждава невъзможността за успешно развитие на даден биологичен вид в условията на "земен рай".
Споменават се имената на писатели като Андрей Замятин, Олдъс Хъксли, Джордж Оруел, Фарид Закариа, Лиу Цъсин и др. Александър Кьосев засяга аспекти на съвременните митотворчества за защита на природата, а Зорница Гъркова се спира на предизвикателствата пред земеделието, опасностите за израждане на почвения слой и съответно – на храните, които консумираме.
Николай Русев упоменава новия си сборник "Хроники на опитната мишка" и говори за усещането на съвременния човек за нещо като живот в антиутопичен свят. Владимир Полеганов разказва за преводите си на "Пост USA“ от Фарид Закариа и "Издихание" на Тед Чанг, анализира китайския писател Лиу Цъсин и смесването на фикция и реалност не само в полето на фантастичната литература, но и в политическото битие на днешния свят. Според Николай Русев условностите на нашия свят са изключително крехки за разрушаване, например паричните системи, вярата в стабилността на непрестанно нарастващия консуматорски списък и др.
Не може детето да става нещо като майка на майка си, демистифицира Александър Кьосев природозащитните парадокси в днешното общество, като за поясняване на символиката на това твърдение цитира името на Грета Тунберг.
Участниците осъзнават и опасностите от прекомерно сгъстяване на негативните краски относно бъдещето, съзирайки в това своеобразен маркетингов похват на културния пазар в конкурентната капиталистическа среда.
Предаването можете да чуете в звуковия файл.
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg