Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между утопия и антиутопия, като за целта се споменава и за някои експерименти – например "Вселена 25" на Джон Калхун, който потвърждава невъзможността за успешно развитие на даден биологичен вид в условията на "земен рай".
Споменават се имената на писатели като Андрей Замятин, Олдъс Хъксли, Джордж Оруел, Фарид Закариа, Лиу Цъсин и др. Александър Кьосев засяга аспекти на съвременните митотворчества за защита на природата, а Зорница Гъркова се спира на предизвикателствата пред земеделието, опасностите за израждане на почвения слой и съответно – на храните, които консумираме.
Николай Русев упоменава новия си сборник "Хроники на опитната мишка" и говори за усещането на съвременния човек за нещо като живот в антиутопичен свят. Владимир Полеганов разказва за преводите си на "Пост USA“ от Фарид Закариа и "Издихание" на Тед Чанг, анализира китайския писател Лиу Цъсин и смесването на фикция и реалност не само в полето на фантастичната литература, но и в политическото битие на днешния свят. Според Николай Русев условностите на нашия свят са изключително крехки за разрушаване, например паричните системи, вярата в стабилността на непрестанно нарастващия консуматорски списък и др.
Не може детето да става нещо като майка на майка си, демистифицира Александър Кьосев природозащитните парадокси в днешното общество, като за поясняване на символиката на това твърдение цитира името на Грета Тунберг.
Участниците осъзнават и опасностите от прекомерно сгъстяване на негативните краски относно бъдещето, съзирайки в това своеобразен маркетингов похват на културния пазар в конкурентната капиталистическа среда.
Предаването можете да чуете в звуковия файл.
Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..
В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..
Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..
Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..
В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg