Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наука в лабораторията, наука в мола

Какви изненади крие тазгодишното издание на Европейската нощ на учените по проекта SEARCH

Снимка: @ResearchersBG

Знаете ли, че римските патриции са мразели дъжда, защото е отмивал скъпите багрила, с които са били боядисани дрехите им? А през Ренесанса стъклата от прозорците на аристократичните домове са се сваляли, когато господарите не са били у дома, тъй като е било трудно и скъпо да се произведе чисто, тънко и гладко стъкло с голяма ширина и дължина?

Науката стои не само зад изстрелването на спътници и създаването на телескопи, наука има във всеки аспект на всекидневието ни, във всяка тъкан и материя, която докосваме. Ето защо Европейската нощ на учените по проекта SEARCH отново ще се случи на 30 септември 2022 г., но не само там, където се прави наука, а и в мола – т.е. на място, където има хора, които не се замислят над това кое прави една дреха устойчива при пране или как въздуховодите донасят кислород до дробовете им, докато пазаруват, плащат сметки или са избягали от час и са влезли на топло.

Любов Костова, директор на Британски съвет - България
Разбира се, както всяка година ще има многобройни презентации, демонстрации, лекции и срещи с учени от цялата страна.
Повече за събитието, чуйте от Любов Костова, директорка на Британския съвет, един от организаторите на събитието и станете част от него чрез дигиталните канали: Facebook: ResearchersBG, Instagram: @searchbg2022, TikTok: @searchbg, YouTube: SEARCH.

Снимки: ФС на Search Европейска нощ на учените, БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25