Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полет над действителността

Д-р Анета Аничкина
Снимка: Кирил Чобанов

Разговор за собствените ни проблеми и демони, за реалния и виртуалния свят, в който доминират страховете и изолацията ни, депресиите и стреса. Гост в поредното издание "За здравето" бе опитният психиатър д-р Анета Аничкина, която акцентира върху липсата на достатъчно идеи, решителност и средства при предоставянето на психиатрични грижи у нас. Разбира се, и на страховете ни да се обърнем към психиатър, когато имаме потребност.

Т. нар. стигма, която е характерна за психично болните, е отражение на дългогодишно неглижиране на проблема: болниците и клиниките са изолирани от градската среда, трудно е приобщаването на пациентите в обществото, не говорим открито и на висок глас за проблема.

В предаването бяха дискутирани и други теми, бе дадена думата и за различни мнения: спасеното от удавяне дете в новозагорското село Кортен, коментарът на проф. Асен Дудов за конгреса на Българското онкологично научно дружество, темите от проведената "кръгла маса" по проблемите на психиатрията. На нея, а и в предаването, доц. Михаил Околийски потвърди световната тенденция в разбирането за психично здраве: без него просто няма здраве!

Ръководителят на офиса на СЗО в България се включи в предаването като психиатър и колега на д-р Аничкина. И двамата бяха единни в мнението си, че трябва да изминем още дълъг път, за да подобрим и осъвременим психиатричната грижа и приобщаването на болните в обществената среда.

Бяха поставени на обсъждане и най-честите състояния и заболявания: самота и самоизолация, депресия, страхова невроза, суеверия, страховете от войната и климатичните промени...

Като акцент в предаването бе поставен и един професионален подход и разбиране за т. нар. "Лиезон в психиатрията" – отключването и появата на болести, в следствие на психични проблеми, и обратното (психиатрични отклонения в резултат на друго заболяване).

Гостът в предаването д-р Анета Аничкина бе поздравена и за наградата на името на доц. Георги Койчев, присъдена й по време на Колегиум "Частна психиатрия".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40