Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Николова

Историята като предмет – как да изкушим младите?

Историята прави човека богат

Мария Николова- дългогодишен преподавател по история и основател на клуб "Историк" в 138-мо училище "Проф. Васил Златарски" - София
Снимка: БНР

За предизвикателствата в преподаването на история, както и подходите, които отключват интереса към историческата наука, и как се градят трайни знания – в "Нашият ден" разказва Мария Николова, дългогодишен преподавател по история в 138-о СУЗИЕ "Проф. Васил Златарски" в София. През 2011 г. тя създава клуб "Историк", като си поставя три основни цели – да отразява работата на учениците в учебните часове по история и извън тях, да разпространява знание и разбира се, да запали, разгори и поддържа любовния огън към историята у всеки.

"През изтеклата учебна година 2021/2022 г.  за първи път завърши випуск, който е с профилирана подготовка. Това са ученици, които избраха в 10-и клас да изучават профил "История" през следващите две години на обучение. В тези профилирани модули, които те изучават, се поставят акценти и се изучава история на доста задълбочено ниво – политическата, обществената и културната история. В допълнение в един от модулите учениците се занимават и с практически задачи, свързани с анализ на документи", казва Мария Николова.

И допълва, че петима от нейните ученици са избрали да се явят на матура по история, разчупвайки стигмата, че този предмет изиска по-задълбочена подготовка, когато става въпрос за държавен зрелостен изпит. От тях четирима вече са студенти в Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски“.

"Старият модел на държавните зрелостни изпити изискваше много голям обем от знания, които ученикът трябваше да усвои за една учебна година, свързани с българската история. Докато новият модел на зрелостните изпити се набляга на уменията, които учениците са придобили в двугодишното си обучение", твърди преподавателката.

Според преподавателката за учениците е важно да развият добра ориентация към преобладаващия източник на информация, който в историческото знание са писмените документи. Трябва да могат да четат с разбиране, да извличат информация и да отговарят на въпроси, които са към документалния текст. Най-важното е ученикът да е развил умението да резюмира, да обобщава и след това да  споделя информацията в писмена форма.

Първокурсникът по история в  СУ“ Св. Климент Охридски“ и бивш ученик от 138-о училище Георги Великов споделя, че "за да имаш интерес към този предмет, ти трябва да бъдеш впечатлен от нещо, за да можеш да вникнеш по-надълбоко, да искаш да четеш от различни източници.  Понякога скучните уроци не успяват да го направят".

Особен парадокс, защото не всички учители имат смелостта на Мария Николова да се готвят индивидуално за всеки  урок.

"Всички уроци ги правя сама. Учебникът присъства около 10% в моите уроци и то преди всичко като дидактическо средство. Ако има някое изображение или задача, което да използваме в практическата ни работа, то тогава то става част от урока. Има два източника на знание, от една страна, е учебникът, а от другата, е учителят. Трябва да обичаш това, което правиш, и да накараш другите да го заобичат"посочва преподавателката по история. 

Целия разговор с Мария Николова и Георги Великов можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40