Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за проф. Тодор Бояджиев

Снимка: ibl.bas.bg

Българската научна общност загуби един от най-ярките си представители, ерудиран познавач на езика в диалектното му богатство, лексиката, фонетиката и фонологията, изследовател с модерно виждане и размах, учител на поколения езиковеди. Самият той е ученик и последовател на забележителни учени като проф. Кирил Мирчев, проф. Стойко Стойков и проф. Любомир Андрейчин.

Дългият и плодоносен път на професора е свързан с няколко университета – Софийския, Шуменския, Великотърновския, Пловдивския, също в Москва и Хамбург, с Института за български език на БАН. Избран е за член-кореспондент на Българската академия на науките, член е на Международната комисия по фонетика и фонология на славянските езици, бил е председател на българската секция към Международния комитет на славистите. Колегите и студентите му го помнят с широките му и задълбочени познания, изключителната работоспособност и обаятелното и топло човешко присъствие.

Чуйте какво каза за своя учител преподавателят в Катедрата по български език на Софийския университет проф. Владимир Жобов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Що е то суперлуние?

"Суперлунието със съвпадащи, т.е. близки във времето, лунен перигей и пълнолуние, като такива събития имаше две през тази година – на 18 септември, рано сутринта, и това, което предстои на 17 октомври 2024 година, съобщи в предаването "Следобед за любопитните" астрофизикът Пенчо Маркишки.   Той допълва, че когато лунният перигей е близък по време с..

публикувано на 12.10.24 в 08:00

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00