Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Д-р Велина Андонова или за чудото да помагаш

2
Снимка: Личен архив

Велина Андонова е д-р по Религиозна педагогика и учител в храм “Рождество Христово“ в район “Младост“ в столицата.

Тя организира много доброволчески благотворителни акции в храма. Организира ги с помощта на децата, които идват в храма. Казва, че повечето акции започват с “размерите на грахово зърно и се разрастват с годините“. Вярва в чудесата и добрите хора. Човекът до нея е треньор по конна езда, самата тя го определя като “принца на бял кон“. Чувства се обичана, подкрепяна и благословена.

В живота няма нищо случайно“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Сигурна съм, че Бог има промисъл за всеки един от нас и ни е призвал. Лично аз срещнах един много прекрасен човек в младежките си години в дискотека, който беше семинарист и мечтаеше да стене свещеник. Тогава си казах – “щом този човек е толкова добър сигурно всички в неговата област са такива и пожелах и аз да отида в Семинарията, но се оказа, че там не взимат жени“.

“После открих Богословския факултет, където кандидатствах. Родителите ми бяха с идеята и мечтата аз да бъда адвокат, но месец преди кандидат-студентския изпит реших, че трябва да бъда в църквата, в която има толкова добри хора“, разказва още тя в интервю за БНР.

Велина Андонова

“Това е най-добрият избор, който съм направила в живота си. Пълни ми душата, когато видя радостта и благодарността в очите на хората, когато видя една детска усмивка. Сигурна съм, че когато това дете порасне един ден, то ще си спомня, че там някъде има една институция, в която винаги ще бъде прието“, казва още Велина.

Повече за каузите и акциите, които се организират в храма, чуйте в звуковия файл.

Снимки: личен архив 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събития на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" –  инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..

обновено на 06.11.24 в 10:52

"Ангели на пътя": Когато загубата се превръща в мисия за живот

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..

обновено на 06.11.24 в 09:47
Иван Попов

Видеопоредицата Sprouts – сложните теми на разбираем език

Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts.   Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20